Jak nastroić gitarę akustyczną? Teraz, gdy jesteś na najlepszej drodze do grania, ważne jest, aby nauczyć się dobrze stroić gitarę. Instrument może łatwo stracić nastrój z powodu zmian temperatury, środowiska i regularnego grania… a kiedy to zrobi, usłyszysz, że Twoje utwory wydają się brzmieć nietypowo.

Struny gitarowe nie tracą stroju w tym samym tempie, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak powinna brzmieć każda struna podczas nauki akordów gitarowych.

Jak nastroić gitarę akustyczną?

Podstawy strojenia gitary – nazwy strun

Strojenie gitary polega na wyregulowaniu 6 strun instrumentu. Standardowe strojenie gitary, zaczynające się od najgrubszej struny o najniższym tonie (szóstej struny) na górze gryfu to: E – A – D – G – H – E – Wysoka struna E – najcieńsza struna o najwyższym tonie w dół gryfu – jest znana jako pierwsza struna, a wszystkie inne podążają za nią.

Jak nastroić gitarę za pomocą tunera elektrycznego

To jeden z najłatwiejszych sposobów nastrojenia gitary. Zamiast używać strun do znalezienia właściwych tonów dla innych strun, tuner elektryczny odczyta i zinterpretuje fale dźwiękowe, które odbiera z gitary, i wyświetli na wyświetlaczu to, co słyszy. Po prostu włącz tuner i zagraj długi jednostajny dźwięk na strunie. W ciągu kilku sekund pokaże Ci, czy dana struna jest nastrojona.

Jak nastroić gitarę na ucho?

Zdobądź wzór dźwięku najgrubszej struny E – możesz znaleźć go w internecie lub usłyszeć jak brzmi na gitarze kolegi. Następnie naciśnij dostrojoną wcześniej strunę na 5 progu. Kolejna pusta struna (A) musi mieć identyczny dźwięk jak struna E na 5 progu. Postępuj tak z kolejnymi strunami oprócz pary G i H – tu mamy wyjątek i strunę G musimy docisnąć na 5 progu.

Przeczytaj też wpis marki gitar akustycznych

Strojenie gitary akustycznej – dobre rady

Jeśli jesteś początkujący, to wygodniej będzie Ci użyć elektronicznego tunera. Jeśli chcesz zakupić elektroniczny tuner do gitary, to zdecydowanie polecam te na klips – przyczepiane do główki. zbierają one wibracje instrumentu i nie zakłócają ich dźwięki z otoczenia.

Najpierw nastrój wszystkie struny mniej więcej, a za drugim razem zrób to dokładniej. Nic nie da idealne nastrojenie cienkiej struny E, jeśli za chwile będziemy naciągać grube struny E i A, które mocno naprężą nam instrument i poluzują wcześniej strojoną strunę.

Kończ strojenie każdej struny na podciąganiu – wtedy klucz się lepiej zablokuje i strój będzie stabilniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *