Uwaga, z powodu kolejnej groźby procesu sądowego postanowiłem zmienić konwencję rankingu gitar klasycznych. Okazuje się bowiem, że w polskiej sieci nie ma miejsca dla osoby, która wprost pisze o fatalnej jakości jedynych „słusznych modeli” „wymieniając konkretne marki gitar. Póki przedstawiałem tylko najlepsze gitary klasyczne, było w porządku. Wiem, że szukacie rankingu, aby coś wybrać. Dlatego będę tu pisał wyłącznie o moich największych gitarowych odkryciach tego roku, przedstawię wrażenia z testów najciekawszych gitar klasycznych i relacje z pomocy przy Waszych zakupach – mam nadzieję, że te informacje Wam pomogą. Na stronie wyszczególnię marki gitar klasycznych, ale bez żadnych sugestii. Jeśli chcecie poznać moją opinię co do konkretnej marki gitar – proszę o kontakt. Porady online będą teraz darmowe.

Gitarowe odkrycie nr. 1 – „Lutniczy Outlet” – najlepsze gitary https://lutniczy-outlet.waw.pl

Świetne miejsce, które odkryłem kilka dni temu podczas zakupu gitary dla nowego klienta. Strona internetowa dość skromna, mało produktów na stanie – każą pisać i pytać. Po szybkiej wymianie maili okazało się, że mają około 10 topowych modeli gitar, które byłbym gotów kupić w ciemno. Jednak wciąż zastanawiało mnie skąd tak znacznie obniżone ceny. Piszą, że mają niskie koszty działalności, bo brak salonu sprzedaży, bo sami dojeżdżają i prezentują gitary, ale mimo wszystko… Postanowiłem pojechać.

Moja wizyta u przedstawiciela Lutniczego outletu trwała prawie 3 godziny! Pan Krzysiek przyniósł mi dwie fabrycznie zapakowane gitary i dwie używane, chociaż wg moich kryteriów mogłyby być uznane za nowe. Świetny sprzęt światowej klasy, w dodatku bez szans na kupienie w Polsce. A skąd o 50-60% niższe ceny? Muszę przyznać, że proces pozyskiwania tego sprzętu nawet dla mnie był zaskoczeniem. Gitary są importowane z zachodniej Europy, Australii i USA, gdzie jest nieco inna polityka sprzedażowa. Instrumenty z poprzedniego rocznika są tam wyprzedawane na wszelkie sposoby, gdyż rozwydrzeni klienci wolą mieć wszystko najnowsze. Gitary posiadające niekompletne opakowania, inne wyposażenie… Ale nie spodziewałem się co najbardziej obniża cenę sprowadzanych gitar. Są to inne odcienie kolorystyczne lakieru, elementów drewnianych lub osprzętu, które dyskwalifikują genialny sprzęt. Serce stanęło mi w gardle gdy dowiedziałem się, że niektóre firmy na zachodzie nie wyrzucają, a wręcz celowo niszczą gitary najlepszych marek, które mają mniej lub bardziej błyszczącą politurę, inny odcień kości na siodełku lub którym trafił się jaśniejszy niż w katalogu kawałek palisandru na mostku.

Można zatem powiedzieć, że firma nie tylko daje świetny asortyment i unikalną ofertę na skalę całej Polski, ale pełni piękną misję ratowania najlepszych gitar klasycznych skazanych na zagładę. Selekcja instrumentów stoi na bardzo wysokim poziomie – wszystkie oglądane gitary miały świetne parametry brzmieniowe i nie posiadały najmniejszych wad konstrukcyjnych. Nie sądzę również, aby były jakoś specjalnie wybrane na moją wizytę, ponieważ nie chwaliłem się, że jestem zawodowym lutnikiem. Jeśli szukacie czegoś z najwyższej półki i chcecie zaoszczędzić kilka tysięcy, to zdecydowanie polecam sprawdzić ich asortyment.

Gitarowe odkrycie nr. 2 – Henryk Markowski

Pana Henryka znam od kilku ładnych lat więc nie jest może nowym „odkryciem”, ale chcę o nim wspomnieć z kilku względów. Po pierwsze jest to osoba, która o gitarach wie prawie wszystko, a jednocześnie potrafi zachować skromność i umiar w zagadywaniu klienta. Henryk Markowski handluje używanymi gitarami wysokiej klasy – głównie są to dobre gitary klasyczne i flamenco. Bardzo dobrze je konserwuje i reguluje, dzięki czemu niejednokrotnie przewyższają swoje nowe sklepowe odpowiedniki. Kupiłem u niego dziesiątki bardzo dobrych gitar klasycznych i niejednokrotnie zostałem mile zaskoczony unikalnymi perełkami posiadającymi duszę, doskonały stan i stosunkowo przystępną cenę.

Pan Henryk to człowiek instytucja. Podczas jednej z rozmów zdradziłem, że chętnie bym przetestował gitarę z  odsłuchem (specjalny dodatkowy otwór, który pozwala gitarzyście lepiej słyszeć wszelkie niuanse). Usłyszałem tylko, że akurat sprowadził coś takiego i mam przyjechać, że z przyjemnością pożyczy mi taki instrument, abym zapoznał się z jego możliwościami. Bardzo cenię tą relację  – wiem, że zawsze znajdę u niego coś dobrego i że nie muszę osobiście sprawdzać kupowanych gitar –  są bardzo dokładnie przygotowane.

nowy ranking gitar klasycznych Konstanty Wejchert

Dobre gitary klasyczne

 1. Rachonsky 300
 2. Casarez
 3. Arrius S-1000, MPR-5000
 4. A. Marzano
 5. Hanika
 6. Alan Carruth
 7. Hoph
 8. Paulino Bernabe
 9. Alhambra
 10. Almansa
 11. Cordoba
 12. Antonio De Castella
 13. Antonio Sanchez
 14. Alberto Marzano
 15. Juan Hernandez
 16. Felipe Conde
 17. Furch
 18. Aranjuez
 19. Azahar
 20. Jose Ramirez
 21. Manuel Rodriguez
 22. Prudencio Saez
 23. Alvaro
 24. Admira

Najtańsze gitary klasyczne

 1. Elevation
 2. Star Sound
 3. Clifton
 4. Varlesca
 5. Sounder
 6. Sky Way
 7. Dimavery

Ranking gitar to nie wszystko – porozmawiaj ze specjalistą.

Przeczytanie subiektywnego rankingu gitar klasycznych to nie wszystko. Aby wybrać najlepszą gitarę klasyczną, trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników. Najlepsze gitary klasyczne mają bardzo wysoki standard wykonania, ale każdy z nas jest inny i każdy potrzebuje czegoś innego. Uważam, że gitara klasyczna powinna być wybierana świadomie i warto przemyśleć wybór. Niejednokrotnie się zdarza, że ktoś kupuje dla dzieciaka gitarę flamenco w pełnym rozmiarze lub bardzo drogi instrument, którego walorów nie da się wykorzystać przy podstawach nauki gry. Dlatego zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty przed zakupem – zachęcam do kontaktu osoby z Warszawy i okolic. Dla osób z innych miast przygotuję niedługo ogólnopolską listę lutników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *