Panie Konstanty, jakie struny do gitary klasycznej mam założyć?  Czemu każdy ranking ma inne struny? Nie jest to takie proste pytanie, bo nie jest ważne tylko to jakie struny, ale również jaka gitara i jakie zastosowania. W tym wpisie pomówię nieco o strunach do gitary klasycznej.

Jakie struny do gitary klasycznej

Jak wybrać najlepsze struny do gitar klasycznych?

Najlepsze struny na świecie nie sprawią, że kiepska gitara klasyczna zabrzmi świetnie, ale kiepskie struny zrujnują brzmienie dobrej gitary klasycznej.

Możesz mieć świetną gitarę lub nie, ale na pewno będzie ci się lepiej grało z najlepszymi strunami, jakie możesz dla niej znaleźć. Niezwykle ważne są wysokiej jakości struny do gitary klasycznej, które są odpowiednie dla Ciebie, a także poprawiają dźwięk twojego instrumentu.

Zadawano mi więcej pytań na temat strun do gitary klasycznej niż na jakikolwiek  inny temat dotyczący gitar klasycznych.

Jakie struny do klasycznej?

„Jakie struny będą brzmiały najlepiej na mojej gitarze?”

„Jakich strun używasz?”

Kiedy ranking strun?

Jakie struny do gitary klasycznej wybrać na koncert - ranking Konstantego

„Czy powinienem stosować normalny, średni, czy twardy naciąg?

Prawda jest taka, że ​​to jak zwykle „zależy”. Powiedzmy sobie jednak trochę o podstawowych kryteriach, które są istotne przy tej kwestii. Po przeczytaniu tych informacji będziesz wiedział zapewne jakie struny wybrać do Twojej gitary klasycznej.

Jak wybrać dobre struny?


Przy wyborze strun należy wziąć pod uwagę trzy kwestie: naciąg, materiał z którego są wykonane i ich jakość oraz żywotność.

  • Rodzaj naciągu – klasyczne struny gitarowe są wytwarzane w różnych napięciach. Są to: niskie napięcie określane również jako umiarkowane lub lekkie, normalne lub średnie napięcie, twarde lub wysokie napięcie. Istnieją jeszcze inne napięcia, ale nie musimy się nimi teraz przejmować.
  • Materiał struny – Strunowe gitary nylonowe mogą być wykonane z przezroczystego lub rektyfikowanego nylonu. Przezroczyste nylonowe struny są wytłaczane, a następnie kalibrowane w celu zapewnienia dokładności. Rektyfikowane struny nylonowe są wytłaczane, a następnie szlifowane, aby uzyskać strunę, która będzie się harmonizować. Mają bardzo drobną chropowatość tekstury. Struny wysokie są również coraz częściej wykonane z nylonu węglowego i materiałów kompozytowych. Struny basowe są głównie wykonane z drutu brązowego lub posrebrzanego drutu miedzianego owiniętego wokół rdzenia z drobnych nici nylonowych
  • Jakość wykonania – struny muszą być dopasowane i wykonane z wysokiej jakości materiałów, które dobrze się znoszą eksploatację i zróżnicowane warunki.

Jakie struny do gitary klasycznej dla profesjonalisty

„Jak wybrać najlepszy naciąg strun w gitarze klasycznej?

Aby dowiedzieć się, jakie naprężenie struny działa najlepiej, kup zestaw niskiego, średniego i wysokiego napięcia tej samej serii i tego samego producenta.  Użyj nawijarki do zmiany strun i wypróbuj trzy zestawy w ciągu kilku dni. Poruszaj się między zestawami, dopóki nie określisz naciągu, który lubisz.

Po wybraniu naciągu strun możesz wypróbować kilka innych marek o tej samej twardości. Dla porównania sugeruję wybranie posrebrzanych zestawów basowych. Niektórzy producenci strun do gitary klasycznej, którzy oferują struny doskonałej jakości, to Savarez, Hannabach, D’Addario.

Jeśli zdecydowałeś się na naciąg strun, który jest dla Ciebie odpowiedni i wypróbowałeś kilka marek, prawdopodobnie znalazłeś kilka marek klasycznych strun gitarowych, z których jesteś zadowolony. Użyj zestawu, który najbardziej ci się podoba, jako zestawu porównawczego. Utrzymuj napięcie bez zmian i …

Wypróbuj różne materiały użyte do produkcji strun.

Jeśli chcesz dalej badać, wypróbuj rektyfikowane nylonowe struny, takie jak zestawy J29, J30 i J31 od D’Addario, aby porównać dotyk rektyfikowanego nylonu z czystymi nylonowymi strunami gitarowymi. J29 – J31 są wykonane ze starego standardowego nylonu Dupont i mają cudowny niezły ton. Bardzo je lubię, mimo że są wrażliwe na temperaturę. Ale uwaga, tylko dlatego, że je lubię, nie oznacza, że ​​są najlepsze. Inne firmy produkują równie dobre struny.

Najlepsze struny karbonowe

 Spróbuj potrójnych włókien węglowych. Karbonowe struny mają nieco mniejszą średnicę niż nylonowe struny gitarowe o tej samej długości i napięciu. Włókno węglowe ma tendencję do tworzenia jaśniejszej krawędzi dźwięku, która może być plusem lub minusem w zależności od gitary. Moim numerem jeden wśród strun gitar klasycznych karbonowych są są struny Savarez 540 ARJ – NAT. Końcówka „NAT”, to nieoficjalne oznaczenie strun produkowanych specjalnie na rynek francuski, które są moim zdaniem bardziej trwałe i dźwięczne. Bardzo trudne do dostania w Polsce, ale czasem się pojawiają.

Mała porada odnośnie zakładania strun karbonowych.

Struny z włókna węglowego są podatne na ślizganie się po mostku, podobnie jak nylon. Zanim założę struny wiolinowe na gitarze klasycznej trzymam końcówkę struny nad płomieniem zapałki lub robię na niej supełek. Stopiona końcówka struny podnosi się i zapobiega ślizganiu się jej w miejscu wiązania.

Spróbuj niektórych basowych strun z owijką z brązu. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​zwykle tracą brzmienie szybciej niż posrebrzane struny, ale niektórzy lubią ich dźwięk.

Mam nadzieję, że wiesz już jakie struny wybrać do swojej gitary klasycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *