Strojenie ukulele jest Jedną z pierwszych rzeczy, których musisz się nauczyć, biorąc lekcje gry. Strojenie ukulele jest koniecznością, jeśli chcesz, aby brzmiało dobrze.
W tym artykule przedstawię przewodnik krok po kroku na temat strojenia ukulele dla początkujących. Strojenie może być trudne, ale dzięki temu przewodnikowi staniesz się mistrzem strojenia ukulele, zanim się zorientujesz.

Jak nastroić ukulele

Ten przewodnik nauczy Cię, jak dostroić ukulele do standardowego stroju, a także jak dostroić różne rodzaje ukuleli, w tym ukulele tenorowe, sopranowe i basowe. Nauczysz się stroić ukulele na ucho i do siebie, a także dowiesz się o dedykowanych tunerach  i aplikacjach do strojenia.Niektóre zagadnienia dostępne w poradniku strojenia

  • Standardowe strojenie ukulele

  • Jak nastroić ukulele za pomocą pianina

  • Jak dostroić ukulele za pomocą tunera chromatycznego

  • Jak nastroić ukulele na ucho

  • Jak dostrajać różne rodzaje ukuleli

  • Aplikacje do strojenia ukulele

  • Jak stroić ukulele bez stroika

Myślisz o nowym ukulele? Przeczytaj jakie ukulele kupić


Jak zacząć ze strojeniem?

Jeśli nie wiesz nic o strojeniu instrumentu strunowego, zapoznaj się z moim filmem na temat strojenia gitary. Ten film zawiera wiele szczegółów na temat strojenia w ogóle i możesz zastosować te same zasady do strojenia ukulele.


Standardowe strojenie ukulele


Ukulele sopranowe jest zazwyczaj nastrojone do dźwięków G, C, E i A. Jest to „standard” od czasu pojawienia się Internetu.

Strojenie ukulele

Jak nastroić ukulele za pomocą pianina

Dziś większość książek i filmów, które znajdziesz, używa G4, C4, E4, A4 jako standardowego strojenia ukulele.

Więc jeśli zdarzy ci się mieć klawisze lub pianino, C4 jest znane jako środek C. Jeśli dostroisz ukulele, aby dopasować środek C, wtedy E powyżej środkowego C i A powyżej środkowego C, a następnie nastrój pierwszą strunę G powyżej środkowego C, będziesz w tak zwanym standardowym strojeniu ukulele.

Oto dobra ilustracja, jak stroić ukulele za pomocą pianina.

Jak nastroić ukulele

Jak nastroić ukulele za pomocą stroika?

Co robisz, jeśli nie masz pianina? Musisz zdobyć tuner chromatyczny. Używam tunera chromatycznego klipsowego, ponieważ zbiera on wibracje wprost z instrumentu i nie jest podatny dźwięki z otoczenia.  Próbowałem wielu innych tunerów i wiem z doświadczenia, że nie trzeba w nie inwestować dużych kwot.

Możesz kupić kilka marek tunerów za rozsądną cenę w internecie lub pobliskim sklepie muzycznym. Przekonasz się, że istnieją różne typy tunerów i nie wszystkie stroiki są chromatyczne. Co prowadzi nas do następnego tematu, co dokładnie oznacza chromatyczny?

Jeśli tuner jest chromatyczny, umożliwia dostrojenie do wszystkich nut. Tunery gitarowe nie są chromatyczne. Są skalibrowane tak, aby wychwytywały tylko nuty używane na gitarze w standardowym strojeniu. Co oznacza, że ​​mogą nastroić E, A, D, G, B i E, ale trudno jest dostroić do C, F # lub Bb, lub jakiejkolwiek pozostałej nuty, która nie są objęte zwykłym tunerem gitarowym.

Z tego powodu radzę wszystkim moim znajomym, aby kupowali tunery chromatyczne zamiast standardowych tunerów gitarowych.

Jak nastroić ukulele „na ucho”?

Jeśli otrzymasz jakieś używane lub vintage ukulele, prawdopodobnie nie będziesz mieć tunera. Zamiast tego możesz dostać naprawdę stare książki lub broszury i coś, co nazywa się fajką. Rura pitch to zgrabna mini-harmonijka, która gra jedną nutę naraz. W niektórych przypadkach możesz mieć rurkę podziałową, która nie została zaprojektowana dla twojego instrumentu, więc musisz wiedzieć, jak dostroić jedną strunę do rurki podziałowej, a drugą struny do pierwszej struny.

To może być trudne wyzwanie, ale przeprowadzę cię przez to. Po pierwsze potrzebujesz dźwięku wzorcowego. Zazwyczaj twoją nutą odniesienia jest środek C. Kiedy dmuchasz na stroiku dętym lub grasz na pianinie, słyszysz środek C. Następnie musisz przekręcić tuner na ukulele, aż dźwięk się zrówna. Jeśli przekręcisz dwie pierwsze struny przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, dokręcisz strunę i sprawisz, że wysokość dźwięku będzie wzrastać. Więc jeśli zaczniesz na B i przekręcisz w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, znajdziesz się gdzieś pomiędzy B i C. Jeśli będziesz dalej kręcił w końcu dojdziesz do C. Ale nie przekręcaj zbyt daleko, bo przekroczysz C i skończysz na C # lub gdzieś pomiędzy C i C #.

Strojenie ukulele przy pomocy stroika dmuchanego

Podobnie, jeśli przekręcisz zgodnie z ruchem wskazówek zegara, spadniesz w dół. Jeśli więc znów będziesz na B i skręcisz zgodnie z ruchem wskazówek zegara, skończysz na Bb lub gdzieś pomiędzy B i Bb.

Kiedy więc dopasujesz środkowe C na rurze podziałowej do środkowego C na ukulele, możesz zacząć dostrajać ukulele do nut na gryfie na strunie C. Pomyśl teraz o tym przez chwilę: masz dostrojoną ukulele do środkowego C, a teraz musisz uzyskać dźwięk E, więc możesz spróbować nastroić następną strunę do tego E.

Jeśli odliczasz od C, ostatecznie dojdziesz do E. Pierwszy próg to C #, drugi próg stamtąd to D. Następnie trzeci próg to D #, a następnie czwarty próg to E, którego szukasz.

Jeśli przytrzymasz czwarty próg, usłyszysz dźwięk E, do którego możesz nastroić następną strunę. Pamiętaj, że kiedy dostrajasz strunę E, znajdziesz się po przeciwnej stronie główki, więc skręć w przeciwnym kierunku niż przedtem. Obrót w prawo spowoduje naprężenie struny i podniesienie jej dźwiek w górę. Skręcenie w lewo powoduje poluzowanie i zmniejszenie wysokości dźwięku tej struny.

Teraz, gdy masz już swoje E, policz, aż znajdziesz G (które jest przed struną A) i dostrój je. Pierwszym progiem na strunie E będzie F, drugim progiem F #, a trzecim G.

Po dostrojeniu struny G (co wydaje się, że idziesz do przodu i do tyłu na ukulele, ale to jest OK), policz do dźwięku A. Pierwszym progiem jest G #, a drugim progiem A. Teraz możesz nastroić się na ten ton i wszystko będzie w porządku.

Moje uwagi na temat strojenia ukulele

Gdy uznasz, że dostroiłeś instrument, struny prawdopodobnie się trochę rozciągną. Czasami, w zależności od strun, wilgotności, rodzaju posiadanych kluczy i rodzaju drewna, z którego wykonane jest ukulele, nie będzie idealnie natychmiast po pierwszym strojeniu. Musisz więc dwa lub trzy razy przejść przez cały proces, aby dostroić ukulele. Gdy to zrobisz, możesz zacząć grać! Jeśli struny są nowe, to może to zająć zdecydowanie więcej czasu. Nie martw się zatem, że z twoim instrumentem jest coś nie tak – układanie strun nylonowych trwa do tygodnia.

Aplikacje do strojenia ukulele

Istnieje wiele dobrych aplikacji do strojenia ukulele. Oto kilka, które polecam sprawdzić:

iPhone

Darmowa aplikacja Tuner Chromatyczny Tuner Ukulele

Ta bezpłatna aplikacja działa zarówno w przypadku strojenia standardowego, jak i strojenia alternatywnego. Możesz pobrać darmowy tuner chromatyczny ze sklepu z aplikacjami iTunes.

Aplikacja Tuner Lite do ukulele
Tuner Lite

Tuner lite zamienia smartfon w chromatyczny tuner i tuner dmuchany.

Android

Fine Chromatic Tuner korzysta z wbudowanego mikrofonu w telefonie, aby pomóc Ci dostroić ukulele.

Hord aplikacja do strojenia ukulele.

Możesz pobrać Chord! zarówno na iPhone’a, jak i Androida. Istnieje darmowa i płatna wersja, a aplikacja pozwala znaleźć wiele strojów dla wielu różnych instrumentów strunowych, a także akordów, skal i innych przydatnych informacji.

Teraz znasz liczne sposoby na strojenie ukulele. Strojenie ukulele może początkowo wydawać się trudne, ale znajdź metodę, która będzie dla Ciebie najlepsza i ćwicz dalej!

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *