Chcesz poznać główne rodzaje gitar? W tym artykule dowiesz się jakie są podstawowe różnice i jaki rodzaj gitary będzie najlepszy do postawienia pierwszych kroków.

Właściwy rodzaj gitary może zależeć od typu muzyki, którą chcesz grać, rodzaju dźwięków, które chcesz uzyskać, oraz od tego, jaki lubisz wygląd oraz styl.

Jako nauczyciel gry na gitarze, zdecydowanie polecam gitary klasyczne, ponieważ ich struny są znacznie łagodniejsze dla palców i nie powodują szczególnych trudności przy stawianiu pierwszych kroków z instrumentem.

Powiedzmy jednak, że chcesz grać na gitarze elektrycznej, abyś mógł rozszyfrować kilka solówek i grać ciężkie riffy z dużą ilością efektów. W takim przypadku możesz zacząć od gitary elektrycznej i nie będzie w tym nic złego.

Odpowiedni rodzaj gitary jest odpowiedni dla rodzaju muzyki, którą chcesz tworzyć.

Jeśli chcesz grać mocne rockowe utwory, kup gitarę elektryczną. Jeśli chcesz akompaniować do swojego śpiewu lub wykonywać utwory klasyczne, to postaw na gitarę klasyczną.

W trakcie przeglądania tego przewodnika zastanów się nad każdym rodzajem gitary i czy pasuje ona do stylu muzyki, którą chcesz tworzyć w przyszłości.

Podczas gdy niektóre gitary mogą być trudniejsze do grania niż inne, nie ma nic gorszego niż uczenie się na niewłaściwym typie gitary do tego, co chcesz grać.

Rodzaje gitar – klasyczna

Zobacz wpisy z kategorii gitara klasyczna

Gitary Klasyczne również należą do gitar akustycznych, ponieważ nie trzeba ich podłączać do prądu, aby grały. Ich dźwięk jest wzmacniany poprzez pudło rezonansowe.

Rodzaje gitar - klasyczna

Aby stwierdzić, czy gitara jest gitarą klasyczną, przyjrzyj się strunom gitary. Gitara powyżej to gitara klasyczna. Trzy struny są wyraźnie nylonowe, a pozostałe trzy są pokryte metalową owijką. Jeśli widzisz gitarę z takimi strunami, prawdopodobnie jest to gitara klasyczna.

Wszystkie sześć strun na gitarze klasycznej są wykonane z nylonu, ale trzy dolne struny są owinięte metalem, więc wygląda tylko tak, jakby trzy struny były wykonane z nylonu.

Jakie rodzaje muzyki możesz grać na gitarach klasycznych?

Jak można się spodziewać, ten typ gitary jest głównym wyborem w przypadku muzyki klasycznej. Poza muzyką klasyczną gitary klasyczne są używane w wielu stylach, w tym folk, flamenco, pop, jazz.

Gitary klasyczne wytwarzają piękny, ciepły ton dzięki nylonowym strunom. Możesz mocniej uderzać w struny, aby uzyskać ostrzejszy dźwięk, ale ogólny ton jest miękki i łagodny w porównaniu do innych rodzajów gitar.

Czy początkujący mogą grać na gitarze klasycznej?

Jak wspomniałem wcześniej, jest to idealny rodzaj gitary dla osób początkujących.

To, co sprawia, że klasyczne gitary są łatwe do grania, to niskie napięcie strun i nieco szerszy gryf. Niskie napięcie struny oznacza po prostu, że nie trzeba mocno dociskać jej palcami, aby zagrać dany dźwięk.

Oznacza to, że na początku gry na gitarze klasycznej prawdopodobieństwo zranienia palców jest znacznie mniejsze.

Podczas gdy przy nauce gry wszyscy przechodzą problem obolałych palców, to nauka gry na gitarze klasycznej znacznie ułatwia tą drogę.

Rodzaj nr. 2 – Gitara akustyczna

Zobacz wpisy w kategorii gitara akustyczna

Istnieją dwa rodzaje gitar akustycznych: klasyczna i folkowa (metalowe struny). Gitary klasyczne używają nylonowych strun (jak wyjaśniono powyżej), a gitary ze wszystkimi strunami stalowymi, to popularne „akustyki”.

Rodzaje gitar - gitara akustyczna

Rodzaje gitar akustycznych

Dwa podstawowe typy korpusów gitar akustycznych ze stalowymi strunami to dreadnought i jumbo. Poza tymi dwoma istnieją inne odmiany i kształty, ale nie są one najbardziej popularne.

Gitary turystyczne stają się również popularne i są idealne dla gitarzystów z małymi rękami. Dowiedz się więcej o gitarach podróżnych lub o mniejszych rozmiarach, jak np. 7/8.

Najpopularniejszym rodzajem korpusu jest „Dreadnought”, ale właściwy typ zależy od tego, co jest dla Ciebie wygodne. Ed Sheeran jest dobrze znany z grania na gitarach akustycznych o zmniejszonych rozmiarach (podobnych do gitary podróżnej), więc masz duży wybór, jakiego rodzaju chcesz spróbować.

Jakie style muzyczne możesz grać na gitarach akustycznych ze stalowymi strunami?

Gitary akustyczne ze stalowymi strunami mają jaśniejszy ton w porównaniu do gitar klasycznych.

Ten jaśniejszy ton sprawia, że są popularnym wyborem dla różnych stylów muzycznych, w tym folk, country, blues, pop, rock, bluegrass i innych.

Czy początkujący mogą grać na gitarze akustycznej?

Osoby początkujące mogą z powodzeniem uczyć się na gitarach akustycznych, ale wymaga to nieco więcej wysiłku. Podczas gdy stalowe struny wymagają większego nacisku, dobry nauczyciel gry na gitarze będzie wiedział, jak prawidłowo wprowadzić cię do gry i odpowiednio wyćwiczyć siłę palców.

Ułatwienie nauki gry na gitarze akustycznej

Prostą sztuczką, dzięki której na gitarze akustycznej ze stalową struną możesz poczuć się bardziej komfortowo na samym początku, jest użycie kapodastra. Zamontuj kapo na piątym progu i już nie będziesz już musiał mocno naciskać palcami. Następnie, gdy siła palca poprawia się, możesz przesuwać capo w dół, aż już go nie potrzebujesz.

Gitary akustyczne ze stalową struną są trudniejsze do nauczenia się w porównaniu z gitarami klasycznymi lub elektrycznymi. Ale jeśli muzyka, którą chcesz grać, jest uprawiana na gitarach akustycznych ze stalowymi strunami, warto uczyć się na tym rodzaju gitary.

Kolejny rodzaj – gitary elektroakustyczne

„Gitara elektro-akustyczna” lub „akustyczno-elektryczna” to po prostu gitara akustyczna, którą można podłączyć do wzmacniacza lub miksera. Wyglądają prawie identycznie jak normalna gitara akustyczna oprócz dwóch dodatkowych funkcji.

Gitara elektroakustyczna

Gitara elektroakustyczna ma gniazdo, przez które można ją podłączyć, oraz panel kontrolny, w którym można regulować głośność, EQ, wkładać baterię, a czasami zawiera wbudowany stroik.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku tego rodzaju gitar jest to, że możesz je podłączyć, kiedy chcesz, ale również możesz na nich grać bez prądu3.

Jakie rodzaje muzyki możesz grać na gitarach elektroakustycznych?

Można argumentować, że możesz grać więcej stylów muzycznych na gitarze elektroakustycznej w porównaniu do zwykłej gitary akustycznej.

Możliwość podłączenia gitary akustycznej do wzmacniacza oznacza, że możesz dodawać efekty i ustawiać różne dźwięki, których normalnie nie można grać na samym akustyku. Efekty mogą poprawić ton lub całkowicie zmienić odczucie i klimat odtwarzanego materiału.

Jeśli planujesz występować na koncertach w przyszłości, możliwość podłączenia gitary akustycznej do wzmacniacza lub miksera daje doskonałą kontrolę nad brzmieniem.

Czy początkujący mogą grać na gitarach elektroakustycznych?

Gitary elektroakustyczne działają dokładnie tak samo, jak zwykłe gitary akustyczne. Oznacza to, że możesz wybrać gitarę klasyczną lub gitarę stalową, aby kupić ją jako gitarę elektroakustyczną.

Inne rodzaje – Hollowbody i Semi-Hollow

Gitary puste i częściowo wydrążone (znane również jako pół-akustyczne) to gitary elektryczne z wydrążonym korpusem.

Gitara rodzaju Hollowbody i Semi-Hollow

Różnicę między gitarą wydrążoną a gitarą częściowo wydrążoną widać w wewnętrznej wnęce korpusu gitary

Gitara częściowo wydrążona zwykle ma drewniany blok biegnący przez korpus pod przetwornikami i mostek. Gitara Hollowbody nie ma tego bloku.

Gitary Hollowbody są bardzo podatne na sprzężenia zwrotne i nie działają bardzo dobrze z przetwornikami o wysokiej mocy i wzmacniaczami. Pół-puste gitary znacznie zmniejszają problemy ze sprzężeniem zwrotnym, jednocześnie zachowując unikalny ton pustego korpusu.

Gdy grasz jedną z tych gitar bez zasilania, wydaje ona dźwięk podobny do akustycznego. Nigdy nie jest jednak tak donośna ani tak wyraźna, jak prawdziwy akustyk, ale jest znacznie głośniejsza niż gitara elektryczna.

Po podłączeniu gitary częściowo wydrążonej uzyskuje się dźwięk, który brzmi gdzieś pomiędzy zwykłą gitarą elektryczną a gitarą akustyczną. Dźwięk jest bliższy elektrycznemu niż akustycznemu, ale słychać, że ma barwę częściowo akustyczną.

Ton jest łagodny i ma unikalny rezonans, którego nie słychać w gitarach elektrycznych z deski.

Jakie rodzaje muzyki możesz grać na gitarach Hollowbody lub Semi-Hollow?

Prawdopodobnie możesz odgadnąć, jakie style muzyczne są popularne w tego typu gitarach z wyglądu ich charakter vintage.

Gitary Hollowbody były modne w latach 30. i 50., a gitary semi-hollow stały się popularne zaraz po tym, jak wzmacniacze stały się dostępne dla gitarzystów.

Stare bluesy, jazz, wczesne rock-n-roll, rockabilly i podobne style powszechnie używają gitar semi-hollow.

Czy początkujący mogą grać na gitarze Hollowbody lub Semi-Hollow?

Gitara wydrążona lub częściowo wydrążona jest bardzo podobna do zwykłej gitary elektrycznej.

Niektórym początkującym gitary tego typu są łatwe do grania, podczas gdy inni mogą mieć problemy z ich dość dużym korpusem.

Rodzaje gitar elektrycznych

Gitary elektryczne są uniwersalnym rodzajem gitary, która ma wiele różnych kształtów i rozmiarów.

Typy gitar - gitara elektryczna

Rodzaj sprzętu używanego w gitarach elektrycznych może się znacznie różnić w zależności od gitary. Oznacza to, że każda gitara elektryczna wydaje się inna do grania i może robić różne rzeczy.

Aby dowiedzieć się, jaki sprzęt jest używany w różnych gitarach, zapoznaj się z przewodnikiem po częściach gitary. Nauczy Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć o różnych częściach gitar akustycznych i elektrycznych.

Nie tylko możesz spotkać się z różnymi typami kształtów i wzorów na gitarach elektrycznych, ale dźwięki wytwarzane przez różne gitary elektryczne mogą być bardzo odmienne.

Chociaż gitary akustyczne mają podobny ton, gitary elektryczne oferują szeroki zakres opcji tonalnych. Możesz nawet znaleźć gitary elektryczne z przetwornikami piezoelektrycznymi, dzięki którym Twoja gitara brzmi jak akustyk.

Jakie rodzaje muzyki możesz grać na gitarach elektrycznych?

Gitary elektryczne były kiedyś używane w prawie wszystkich stylach muzycznych. Są to najczęściej stosowane opcje w niezliczonych stylach muzycznych, takich jak rock, metal, blues, punk i inne. Trudno wyobrazić sobie zespół heavy metalowy lub rockowy, który nie korzysta z gitar elektrycznych.

Istnieją dwa powody, dla których gitary elektryczne mogą być używane w prawie każdym stylu muzycznym.

Pierwszym z nich są różne opcje tonalne w gitarach. Rodzaj gitary i przetworniki w gitarze zmieniają brzmienie, które słyszysz. Możesz nawet zainstalować różne przetworniki, aby uzyskać dostęp do różnych dźwięków.

Drugi to sprzęt, do którego możesz podłączyć gitarę elektryczną. Istnieje wiele rodzajów wzmacniaczy, które kształtują brzmienie gitary na różne sposoby. Możesz przejść od klasycznego brzmienia bluesowego do nowoczesnego brzmienia metalowego, przesuwając przełącznik na wzmacniaczu.

Możesz także użyć pedałów, aby kształtować brzmienie na różne sposoby. Mój kurs efektów gitarowych spędza całą pierwszą część, pokazując, jak korzystać z szerokiej gamy różnych efektów, a następnie drugą część, poświęconą tworzeniu różnych dźwięków za pomocą pedałów i wzmacniaczy. Tak wszechstronne mogą być gitary elektryczne.

Czy początkujący mogą grać na tym rodzaju gitary?

Początkujący mają trudności z rozpoczęciem nauki gry na gitarze elektrycznej. Wynikają z problemu z kontrolą dużej ilości dźwięku. Jednak podczas gdy niektóre gitary elektryczne są trudniejsze do grania niż inne, napięcie strun jest generalnie niższe niż w przypadku gitary akustycznej ze struną stalową.

Jeśli podoba ci się dźwięk, jaki może wytwarzać gitara elektryczna, i jesteś przekonany, że chcesz tworzyć muzykę, która jest zwykle grana na gitarze elektrycznej, to możesz spróbować na tym typie gitary.

Jeśli natomiast chcesz grać muzykę, która jest zwykle odtwarzana na gitarze akustycznej, nie zaczynaj na gitarze elektrycznej tylko dlatego, że łatwiej jest zacząć. Wybierz rodzaj gitary, który pasuje do stylu muzyki, którą chcesz grać.

Inne typy gitar – rezonator

Rezonatory są dziwnym rodzajem gitary, którego często nie widujesz (w zależności od stylu słuchanej muzyki).

Są to w zasadzie gitary akustyczne z metalowym stożkiem w miejscu, w którym zwykle znajduje się otwór rezonansoawy.

Podstawowe gitary - gitara dobro

Gitary rezonatorowe

Jak można się spodziewać, ten metalowy stożek pomaga rezonować gitarę i esponować każdą graną nutę. Rezultatem jest bardzo głośny i czysty dźwięk, który może być zaskakujący, jeśli nigdy wcześniej go nie doświadczyłeś. Być może słyszałeś o „Dobro”, który jest rodzajem rezonatora.

Jakie style muzyczne możesz grać na gitarach Resonator?

Rezonatory są zwykle używane w muzyce bluegrass, country, hawajskiej, bluesowej i jazzowej.

Istnieją różne modele z różnymi rodzajami stożków, które lepiej pasują do różnych stylów muzycznych.

Wielu gitarzystów rezonatorowych korzysta ze slida, ale można grać na rezonatorze tak, jak na zwykłej gitarze.

Czy początkujący mogą grać na gitarze tego rodzaju?

Na początku rezonatory mogą być trudniejsze do nauczenia, ale zależy to od stylu muzyki, który chcesz robić.

Wysoka wysokość akcji (dowiedz się, jaka jest wysokość akcji i dlaczego jest ważna) i napięcie struny mogą stanowić problem dla niektórych początkujących.

Jedyne w swoim rodzaju – gitary 12 strunowe

Gitary 12-strunowe mogą występować w wersji akustycznej lub elektrycznej i są bardzo podobne do gry jak zwykła gitara 6-strunowa, ponieważ każda struna jest podwójna i tak samo łapiemy chwyty.

Gitara dwunastostrunowa - 12-tka

Idea 12-strunowych gitar polega na tym, że zamiast sześciu strun podwajasz każdą z nich. Otrzymujesz sześć par strun.

Jeśli interesuje Cię sposób strojenia gitar 12-strunowych, koniecznie o tym poczytaj. Jeśli już wiesz, jak grać na gitarze, możesz spróbować też na wersji 12-strunowej, chociaż może nie być łatwo pod względem dociskania.

Jakie typy muzyki możesz grać na gitarach 12-strunowych?

Gitary 12-strunowe były niezwykle popularne w latach 60. i 70., ale są nadal używane.

Gitara 12-strunowa ma bardzo charakterystyczny dźwięk. Gdy nauczysz się go rozpoznawać, będzie się wyróżniał w każdej piosence – jest niezwykle ciekawy i ciepły.

Czy początkujący mogą grać na gitarach 12-strunowych?

Gitary 12-strunowe wymagają dużego nacisku palca, aby właściwie wydobyć dźwięki. Musisz nacisnąć wystarczająco mocno, aby dwie struny zetknęły się z progiem pod każdym palcem, więc gra jest trudniejsza niż zwykła gitara 6-strunowa.

Jeśli chcesz nauczyć się grać na gitarze 12-strunowej, zacznij od zwykłej gitary 6-strunowej (akustycznej lub elektrycznej). Po zbudowaniu siły w palcach, możesz po prostu grać na gitarze 12-strunowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *