Ile kosztuje dobre ukulele – ceny, przemyślenia serwisanta

Często pytacie jaka jest cena ukulele. Ceny ukulele wahają się od 80 do 5000 zł. Jak wiadomo cena to nie wszystko, ale ma poważny wpływ na jakość Twojego ukulele. Mam mnóstwo zapytań jaka powinna być optymalna cena ukulele, więc powiedzmy sobie co się na nią składa.

Jak w przypadku większości instrumentów, ukulele mogą się różnić ceną od mniej niż 100 do około 5 tys. zł lub więcej w przypadku najbardziej ozdabianych instrumentów. Jeśli dopiero zaczynasz się uczyć podstaw gry na ukulele, będziesz zapewne potrzebował budżetu na przyzwoity instrument, który zapewnia przyjemny, ciepły dźwięk bez nadmiernych kosztów. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas zakupu ukulele.


Ukulele – jakość wykonania
w stosunku do ceny

Ukulele mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów. Tanie ukulele są często wyprodukowane z drewna sztucznego lub laminowanego. Materiały zmieniają ton dźwięku, który wydobywa się z instrumentu, a także są podatne na wszelkie bolączki tanich „pchełek”. Laminowane drewno (tzw. sklejka) może rozpaść się, gdy jest często narażana na zmiany wilgotności, a popularne plastikowe ukulele może pękać. Muzycy grający na ukulele zauważają również, że progi i korpusy tanich instrumentów są zwykle bardzo kiepsko wyprofilowane, drapią brzeg palca wskazującego, zostawiając nieestetyczne ślady – na pewno nie jest to komfortowa sytuacja. W końcu trzeba też powiedzieć o problemach z maszynkami, które nie utrzymują pożądanego stroju – mowa szczególnie o kluczach otwartych, przy których statystycznie sytuacja ze strojeniem wygląda najgorzej.

Zainteresował Cię temat ukulele? Przeczytaj koniecznie poradnik o tym jakie ukulele kupić

Kiedy dopiero odkrywasz świat ukulele, dobrym pomysłem może być rozważenie nieco wyższej ceny i zdobycie prawdziwego drewnianego instrumentu. Zapewni Ci to dużo lepszy dźwięk, a zazwyczaj producenci znacznie bardziej przykładają się do produkcji takiego sprzętu, oferując znacznie więcej. Może się okazać, że będą to znacznie rozsądniej wydane pieniądze, które odwdzięczą się wieloletnią eksploatacją, a także mniejszym problemem przy odsprzedaży – może się bowiem okazać, że kiedyś będziemy chcieli zmienić instrument.


Budowa, a cena ukulele

Ukulele występują nie tylko w różnych cenach, ale też w bardzo wielu kształtach i rozmiarach. Najlepszym instrumentem będzie nie tylko ten, który brzmi wspaniale i jest zbudowany z myślą o najwyższej jakości, ale także ten, który pasuje do osoby grającej. Różne kształty pudła rezonansowego mogą zmienić sposób, w jaki instrument czujemy w stosunku do ciała i sposobu gry. Niektóre „zabawkowe” ukulele mają dziwne kształty i wzory graficzne, aby je wyróżniać, ale większość poważnych marek opiera się na kształtach korpusu podobnych do tradycyjnej gitary. Zauważysz różnicę, gdy przejdziesz z przedziału cenowego o wartości 100-200 zł do przedziału cenowego + 700-1000 zł


Dobre struny zawsze w cenie


Dźwięk twojego
ukulele w ogromnej mierze będzie zależał od zastosowanych w nim strun. Niektórzy muzycy zalecają kupowanie zestawu strun wysokiej jakości i natychmiastową ich zamianę. Jest to spowodowane tym, iż na instrumenty są zakładane tzw. struny transportowe, które mają znacznie obniżoną trwałość. Nie dotyczy to najlepszych marek. Nowe struny znacznie ożywią ukulele, a ich cena nie jest wysoka w stosunku do ceny samego ukulele.

Ukulele cena


Jak się ma cena ukulele do licznych ozdób
i wodotrysków?

Jednym ze sposobów, w jaki niektórzy producenci o niższej jakości przyciągają uwagę nowych „graczy” ukulele są ekstrawaganckie dekoracje. Podczas gdy grafika może dodać nieco blasku do wyglądu instrumentu, to rzeczywistość wygląda tak, że wydawanie większej kwoty na malowany lub grawerowany instrument rzadko się opłaca pod względem jakości lub grywalności. Jeśli znajdziesz instrument, który brzmi i gra świetnie, jestem pewien, że docenisz piękny naturalny wygląd drewna i proste akcenty, które mu towarzyszą.

Ogólnie rzecz biorąc, początkujący mogą znaleźć solidne ukulele w cenie od 400-500 zł. Nie jest powiedziane, że musisz kupować nowe ukulele – czasem zdarzają się firmowe perełki wśród używanych, a ich cena jest niższa. Upewnij się tylko czy nie ma śladów pęknięć na płycie czołowej i w newralgicznych punktach takich jak połączenia klejowe, mostek i gryf – pozwoli to wykluczyć problemy w przyszłości.

[kkstarratings]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *