Gitary akustyczne – marki, które miałem przyjemność poznać w trakcie swojej kariery. Obszerna lista gitar akustycznych dobrych marek, którą sukcesywnie rozbudowuję z biegiem czasu. Poniżej najlepsze znane mi zagraniczne i polskie firmy produkujące gitary akustyczne.

Marki gitar akustycznych – lista dobrych firm

Gitary akustyczne - marki i firmy produkujące

Spragniony dobrych gitar? Zobacz ranking najlepsze gitary akustyczne

Marka Alvarez

Pod koniec lat 60. założyciel marki St. Louis Music, Gene Kornblum, poznał Kazuo Yairi, japońskiego mistrza lutniczego, który produkował ręcznie robione koncertowe gitary klasyczne. St. Louis Music i fabryka Yairi wspólnie zaczęły projektować i rozwijać gitary akustyczne marki ze stalowymi strunami i importować je do Stanów Zjednoczonych. Gitary przyjęły nazwę marki hiszpańskiej linii gitar St. Louis Music „Alvarez”. Podobne instrumenty były również sprzedawane pod marką fabryczną „K. Yairi ”w Europie i innych częściach świata.

Od 2005 do 2009 roku marka była własnością LOUD Technologies, do której należy również Mackie, Ampeg, Crate i inne marki związane z muzyką. W 2009 roku Mark Ragin (właściciel US Band & Orchestra i St. Louis Music) przywrócił zarządzanie i dystrybucję gitar do St. Louis Music. Już w 2011 r. Starszy wiceprezes SLM, Chris Meikle, pełnił funkcję dyrektora ds. Rozwoju w firmie Alvarez, nadzorując przeprojektowanie serii Artist i innych modeli oraz wprowadzanie nowych linii instrumentów, takich jak seria Masterworks z 2014 r. Seria Alvarez z okazji 50. rocznicy 1965, Alvarez-Yairi Honduran Series i Grateful Dead Series.

Podczas gdy wiele jej modeli jest produkowanych w Chinach, najwyższej klasy instrumenty Alvarez-Yairi są wykonywane ręcznie w fabryce Yairi w Kani, Gifu-Japonia, jako część spuścizny Kazuo Yairi, nieżyjącego już mistrza lutnictwa. Każda gitara Alvarez przechodzi pełną konfigurację i inspekcję w ich sklepie z gitarami w St. Louis w stanie Missouri.

Marka John Bailey

John Bailey (1931–2011) był brytyjskim lutnikiem, który wytwarzał i naprawiał gitary i inne instrumenty strunowe w latach 60-tych odrodzenia angielskiej muzyki ludowej i nie tylko. Bailey mieszkał w Londynie do 1972 roku, kiedy przeniósł się do Dartmouth w Devon. W połowie do późnych lat 70. wrócił do Londynu i przez pewien czas był organizatorem kursu naprawy instrumentów muzycznych (założonego przez Selwyna Jonesa, Paula Harveya i Johna Stone’a) w Merton College w Wimbledonie. Jednak wymagania kierownictwa akademickiego nie odpowiadały mu i był najszczęśliwszy, gdy w klasie przekazywał swoje umiejętności studentom. Dlatego pod koniec lat 70-tych przeniósł się z powrotem do Dartmouth i dalej tworzył tam instrumenty aż do lat 90-tych. John był początkowo nauczycielem stolarki w szkole w Hendon, a w wolnym czasie zajmował się wyrobem instrumentów. Jego wizytówka z wczesnych lat siedemdziesiątych głosiła: „Albert John Bailey – lutnik”

Martin & Company – ceniona marka gitar akustycznych

Martin – amerykańska marka gitar akustycznych założona w 1833 roku przez Christiana Fredericka Martina. Jest szanowany za swoje gitary akustyczne i jest wiodącym producentem gitar z płaskim topem. Firma wykonała również mandoliny, a także kilka modeli gitar elektrycznych i basów elektrycznych, chociaż żaden z tych instrumentów nie jest obecnie produkowany. Siedziba firmy i główna fabryka znajdują się w Nazareth w Pensylwanii, w regionie Lehigh Valley w tym stanie.

W budynku wpisanym do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych w 2018 roku znajduje się Muzeum Gitary Martin, w którym znajduje się ponad 170 gitar wykonanych przez firmę w jej historii. Zwiedzający mogą zobaczyć zdjęcia znanych właścicieli gitar, wypróbować gitary lub wybrać się na wycieczkę po fabryce. Obecna gama instrumentów produkowanych przez markę Martin obejmuje głównie gitary akustyczne oraz klasyczne i ukulele oraz świetne struny, w tym szczególnie lubiane przeze mnie Martin phosphore bronze. Firma produkuje również instrumenty w Navojoa w Meksyku. Produkuje około 270 gitar dziennie.

Marka Gibson

Gibson Brands, Inc. (dawniej Gibson Guitar Corporation) to amerykańska marka gitar, innych instrumentów muzycznych i profesjonalnego sprzętu audio z Kalamazoo w stanie Michigan, a obecnie z siedzibą w Nashville w stanie Tennessee. Firma była wcześniej znana jako Gibson Guitar Corporation i zmieniła nazwę na Gibson Brands, Inc. 11 czerwca 2013 r.

Orville Gibson rozpoczął produkcję instrumentów w 1894 r. I założył firmę w 1902 r. Jako Gibson Mandolin-Guitar Mfg. Co. Ltd. w Kalamazoo, Michigan, aby wytwarzać instrumenty z rodziny mandolin. Gibson wynalazł gitary archtop, konstruując ten sam rodzaj rzeźbionych, łukowatych płyt, co w skrzypcach. W XX wieku firma produkowała również płaskie gitary akustyczne, a także jedną z pierwszych dostępnych na rynku gitar elektrycznych typu hollow body, używanych i spopularyzowanych przez Charliego Christiana. W 1944 roku Gibson został kupiony przez Chicago Musical Instruments (CMI), który został przejęty w 1969 roku przez konglomerat Ecuadorian Company Limited (ECL) z Panamy, który w tym samym roku zmienił nazwę na Norlin Corporation.

Gibson był własnością Norlin Corporation od 1969 do 1986 roku. W 1986 roku firma została przejęta przez grupę kierowaną przez Henry’ego Juszkiewicza i Davida H. Berrymana. W listopadzie 2018 roku spółka została przejęta przez grupę inwestorów, na czele której stoi firma private equity Kohlberg Kravis Roberts. Gibson sprzedaje gitary pod różnymi markami i buduje jedną z najbardziej znanych na świecie gitar, Gibson Les Paul. Był liderem w dziedzinie innowacji w gitarach akustycznych, zwłaszcza w erze big bandów w latach trzydziestych; Gibson Super 400 był powszechnie naśladowany. W 1952 roku Gibson przedstawił swoją pierwszą gitarę elektryczną typu solid-body, Les Paul, która stała się jego najpopularniejszą gitarą do tej pory – zaprojektowaną przez zespół kierowany przez Teda McCarty’ego.

Gitary akustyczne firmy Furch

Furch Guitars to czeski producent wysokiej jakości gitar akustycznych i basów akustycznych założony w 1981 roku przez Františka Furcha. Gitary akustyczne marki Furch są używane przez takich artystów jak Al di Meola, Suzanne Vega, Per Gessle, Glen Hansard i Calum Graham. Kompleks produkcyjny i siedziba firmy znajdują się w miejscowości Velké Němčice w Czechach. W 2019 roku Furch Guitars otworzyło swoje centrum dystrybucji i serwisu w Nashville, Tennessee, USA.

Główka gitary Furch A17-40 CM, z klasycznym monogramem „F” jest jednym z ciekawszych modeli. W Furch Guitars jest siedem serii kolorystycznych: czerwona, pomarańczowa, żółta, zielona, ​​niebieska, indygo i fiolet. Każda z tych serii jest definiowana przede wszystkim przez gatunek drewna i wykończenie . Modele flagowe tych siedmiu serii noszą nazwę Master’s Choice. W przeciwieństwie do standardowych modeli kolorystycznych, instrumenty Master’s Choice są stworzone wg specyfikacji, takich jak kształt korpusu, górne i tylne drewno tonowe oraz szerokość podstrunnicy.

Furch oparł się na perspektywach zarówno mistrza lutnictwa, jak i mistrzów muzyki przy określaniu tych specyfikacji.

Gitary akustyczne marki Fender

Fender Musical Instruments Corporation (FMIC lub po prostu Fender) to amerykański producent instrumentów strunowych i wzmacniaczy. Fender produkuje gitary akustyczne, wzmacniacze basowe i sprzęt nagłośnieniowy, ale jest najbardziej znany ze swoich solidnych gitar elektrycznych i basowych, w szczególności Stratocaster, Telecaster, Jazzmaster, Precision Bass i Jazz Bass. Firma została założona w Fullerton w Kalifornii przez Clarence’a Leonidasa „Leo” Fendera w 1946 roku.

Firma fender słynie z gitar elektrycznych, ale marka ma też całe mnóstwo świetnych gitar akustycznych na każdą kieszeń. Doskonale pamiętam Fendera DG-8 S, którego kupiłem jeszcze w słynnym sklepie u Hołdysa. Ta gitara za 1300 zł brzmiała genialnie i służyła mi przez wiele lat intensywnego grania.

Polskie marki gitar akustycznych

Wśród polskich marek gitar akustycznych możemy wymienić chociażby pana Turkowiaka i Sergiusza Stańczuka. Znajdzie się też kilku innych konstruktorów o wysokiej renomie. Zdecydowanie nie polecam natomiast gitar akustycznych polskiej marki Defil, które są zemstą ubiegłego ustroju, a ich skuteczne nastrojenie należy do szczególnie dużych wyczynów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *