Gitary dla leworęcznych są mało dostępne w Polsce. Jeśli około 13% gitarzystów stanowią osoby leworęczne, to łatwo domyślić się, że firmy handlowe mogą mniej poważnie podchodzić do zapewnienia odpowiedniego asortymentu gitar leworęcznych. Warto jednak się nie poddawać. Lepiej kupić dedykowaną gitarę specjalnie dla leworęcznych, niż stosować przeróbki z wątpliwym skutkiem.

Często prosicie o poradę dla leworęcznych gitarzystów, zarówno na temat najlepszego sposobu nauki gry na gitarze leworęcznej, jak i sprzedawców gitar leworęcznych. Większość leworęcznych uważa początkowo za naturalne trzymanie odwrócenie gitary, aby móc uderzać struny lewą ręką, a chwyty dociskać prawą. Niektórzy leworęczni grali w ten sposób, w tym Coco Montoya i Albert King, ale to nie jest idealne rozwiązanie – szczególnie w gitarach o niesymetrycznych kształtach lub z wycięciami.

To, czego naprawdę potrzebujesz, to odpowiednio zaprojektowana gitara dla leworęcznych ze wszystkimi komponentami przystosowanymi do gry leworęcznej. Podobnie jak w przypadku większości rzeczy dla leworęcznych, odpowiedzi nigdy nie są tak proste, jak by się tego chciało. Jeśli myślisz o zakupie gitary dla leworęcznych, przekonasz się, że wybór może być bardzo ograniczony. Niezależnie od tego, czy jest to gitara klasyczna, czy akustyczna.

Może się okazać, że pośród całej mnogości gitar nie ma żadnych leworęcznych lub, przy odrobinie szczęścia, może dwie lub trzy schowają się za praworęcznymi. Podobnie jak w przypadku drogiego sprzętu do wielu innych hobby lub czynności, ekonomika produkcji i sprzedaży gitar sprawia, że ​​większość sklepów nie jest w stanie zapewnić asortymentu, którego oczekują osoby leworęczne.

Zobacz też wpis Najdroższa gitara klasyczna

Najlepsze gitary dla leworęcznych

Gitara leworęczna po przeróbce – czemu odradzam

Niestety, zamiana kolejności strun w gitarze praworęcznej nie jest wystarczające, ponieważ cały instrument musi mieć odwrócone kluczowe części, aby uzyskać akceptowalny dźwięk.

  • Struny basowe gitary leworęcznej muszą znajdować się nieco wyżej ze względu na swoja amplitudę drgań. Jeśli o to nie zadbamy istnieje ryzyko niepożądanych oddźwięków na progach.
  • Siodełko gitary leworęcznej musi mieć odwrotnie rozplanowane nacięcia. W przeciwnym wypadku grube struny będą ponad wycięciem tracąc charakterystykę, a cienkie będą latały po zbyt dużych otworach powodując nieprzyjemne bzyczenie.
  • Siodełko mostka dobrej gitary dla leworęcznych powinno znajdować się w otworze pod skosem, aby zachować właściwą kompensację. Aby to przerobić należałoby wymienić cały mostek, co jest zabiegiem kosztownym i ryzykownym – nigdy nie wiadomo jak się zachowa klej i lakier w okolicach mostka – mogą pozostać ślady.

Dobre gitary dla leworęcznych – jak kupić?

Mamy kilka możliwości: kupić jedną z kilku dostępnych wersji dla leworęcznych, nawet jeśli nie są do końca nam odpowiada, lub zamówić leworęczną wersję praworęcznego modelu, który widziałeś. Druga opcja może wydawać się rozsądnym kompromisem, ale w rzeczywistości niesie ze sobą szereg pułapek. Po pierwsze, ocena zalet gitary praworęcznej przez granie na niej lewą ręką jest daleka od ideału, ponieważ można uzyskać tylko ogólne pojęcie o jej brzmieniu i akcji.

Jak każdy gitarzysta wie, nawet dwie gitary tego samego modelu mogą się nieznacznie różnić. Po drugie, i najpoważniej, większość twórców gitar upiera się, że gdy klient zamówi gitarę na specjalne zamówienie, jest zobowiązany do jej zakupu, nawet jeśli okaże się, że nie jest ona idealna. Biorąc pod uwagę, że dana gitara lutnicza może kosztować od 10-12 tys. zł, jest to opcja wysokiego ryzyka. Tak więc leworęczny nie tylko nie może w większości przypadków wyjść ze sklepu z wybraną przez siebie gitarą, ale także może być zmuszony do odczekania do roku przed zakupem. Trzeba przyznać, że w Polsce mamy wyjątkowo trudną sytuację z gitarami leworęcznymi. W dużych salonach coś jeszcze znajdziemy, ale w małych miasteczkach z wąskim asortymentem niejednokrotnie próżno szukać nie tylko dobrej, ale jakiejkolwiek gitary dla leworęcznych.

Gitary dla leworęcznych – sklep specjalistyczny może być rozwiązaniem

(aktualizacja 2020)

Od kilku miesięcy widać światełko nadziei odnośnie dobrych gitar klasycznych i akustycznych dla osób leworęcznych. Niezawodny Krzysiek z Lutniczego Outletu zauważył problem i poinformował ostatnio na swoim Facebooku, że ma zamiar włączyć do oferty dział ze specjalnie sprowadzanymi gitarami dla leworęcznych. Z tego co się dowiedziałem będą to gitary lutnicze i manufakturowe dobrych firm – zatem to czego zdecydowanie nam brakuje. Zapewne asortyment jak zwykle nie będzie pokaźny ilościowo, ale doskonale wyselekcjonowany. Bardzo mi się podoba jego system sprzedaży pod konkretnego klienta. Mam nadzieję, że gitary leworęczne w takiej konwencji będą strzałem w dziesiątkę.

Jak wyszukujecie wpis :

  • gitary dla leworęcznych
  • najlepsze gitary dla leworęcznych
  • jaką gitarę leworęczną wybrać
  • dobre gitary dla leworęcznych
  • ranking gitar dla leworęcznych

Jedna odpowiedź do “Najlepsze gitary dla leworęcznych”

  1. Dziękuję za świetny artykuł, bardzo pomógł mi znalezieniu wymarzonej gitary leworęcznej. Postawiłam na lutniczy outlet i nie żałuję. Nikt w Polsce nie ma takiej gitary jak ja 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *