Chwyty/ akordy do ukulele są podstawą nauki na tym wspaniałym instrumencie. Przygotowałem dla Was podstawowy zestaw chwytów, aby gra na ukulele przebiegała sprawnie i przyjemnie.

Ukulele – chwyty dla każdego

Kiedy zaczynasz grę na ukulele, może to być dość przytłaczające, szczególnie jeśli jest to twój pierwszy instrument. Trudne diagramy chwytów, bolesne palce, brzdąkanie, wyczuwanie rytmu, tabulatury itp. Istnieją dziesiątki akordów i setki sposobów ich grania. Chociaż wykresy akordów  pokazują już najłatwiejszy sposób grania wszystkich „głównych akordów” (w sumie 180), można poradzić sobie ze znacznie mniejszą ich liczbą.
Myślisz o zakupie dobrego ukulele? Przeczytaj mój poradnik – jakie ukulele kupić

Łatwe chwyty ukulele durowe (wesołe)  dla początkujących

Wszystko zaczyna się od siedmiu głównych akordów: A B C D E F G (= La Si Do Re Mi Fa Sol). Chwyty te zapisujemy wielką literą. Najważniejsze z tej listy to A C D E F i G. Więc w zasadzie wszystkie oprócz akordu B. B możemy sobie na początku odpuścić.. Kolejnym akordem, który nie jest łatwy do grania, jest akord E, niestety ten jest używany w wielu utworach. Dlatego zrobimy sobie osobny poradnik jak podejść do tego chwytu. Będzie to wymagało pewnego przygotowania palców. Pomoc na temat grania „przerażającego” akordu E pojawi się już niebawem.

Ukulele - chwyty durowe

Chwyty molowe (smutne)

Po podstawowych chwytach durowych mamy akordy molowe – smutne. Zapisujemy je małą literą. Molowe akordy są szeroko stosowane i mogą nadać piosence bardziej intymny charakter, podczas gdy durowe akordy są wesołe i i szczęśliwe – sprawdź sam/ sama.. Najważniejsze do nauczenia się, gdy dopiero zaczynasz, to Am, Dm i Em. W celach informacyjnych poniżej wymieniłem wszystkie podstawowe akordy molowe do ukulele.

Ukulele - chwyty molowe - akordy do ukulele

Akordy septymowe

Niektórzy mogą się o to kłócić, ale osobiście uważam, że siódemkowe akordy są również bardzo ważne i właściwie nie są trudne do grania! Mogą dodać do utworu nastrojowe smaki.  Są często używane w utworach jazzowych, soulowych i uptown. Moim ulubionym jest F7, ale zaleciłbym nauczenie się ich wszystkich. Pomoże ci to również podczas improwizacji i modyfikacji, kiedy zechcesz, aby piosenka brzmiała bardziej interesująco.

Chwyty do ukulele septymowe (7)

Szerokiej drogi w świat ukulele

Moim zdaniem są to bardzo podstawowe akordy, od których powinien zacząć każdy ukuleleista. Możesz wybrać kilka na początek, a następnie stopniowo rozwijać swoją listę. Jeśli poznasz wszystkie akordy wymienione na tej stronie (z kilkoma wyjątkami), będziesz już w stanie odtwarzać bardzo szeroki zakres utworów. Jednocześnie jest całe mnóstwo utworów, które zagrasz przy pomocy 3-4 prostych chwytów. Pamiętaj, że zawsze możesz przetransponować utwór na inny inną tonację aby granie było trochę łatwiejsze. Nie zawsze oryginalna tonacja jest tą najprostszą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *