[kkstarratings]

Jak ustawić wysokość strun w gitarze akustycznej

Poniżej opisuję niektóre standardowe wytyczne dotyczące ustawienia akcji strun w gitarze akustycznej – używane przez wielu producentów gitar i techników. Jednak niewielu znakomitych gitarzystów ma skonfigurowane gitary z „domyślnymi ustawieniami fabrycznymi”. Prawie wszystkie z nich mają nieco wyższą lub nieco niższą średnią zależną od indywidualnych potrzeb. Zrozumienie niektórych czynników, które wpływają na preferencje przy ustawieniu gitary akustycznej, może pomóc w skalibrowaniu akcji dla Twojego obecnego stylu gry.

Zapraszam tez do poradnika najlepsze gitary akustyczne

Na najbardziej podstawowym poziomie grania, przesunięcie struny o większą odległość (czy to poziomo, czy pionowo) wymaga sporej siły, więc wyższa akcja strun będzie z natury trudniejsza dla początkujących adeptów, którzy nie  wyćwiczyli jeszcze odpowiednio silnych palców. Dlatego zalecam na początek dość niską akcję, którą będziemy z czasem podnosić – ważne, aby struny  nie bzyczały o progi – taka sytuacja będzie oznaczać, że przesadziliśmy.

Przyjmuje się, że większa wysokość jest bardziej sprzyjająca klasycznemu graniu, a niższe  (w granicach rozsądku) ma zalety w folkach, bluesie i niektórych jazzowych numerach. Nie jest więc zaskakujące, że gitary klasyczne z nylonowymi strunami są zwykle zestawiane z wyższą akcją niż gitary o strunach stalowych.

Podobnie jak w przypadku wszystkich aspektów gry na gitarze, najważniejsze jest to, z czym czujesz się dobrze i umożliwia Ci uzyskanie pożądanego dźwięku. Muzycy ze średniego poziomu powinni eksperymentować z różnymi wysokościami akcji, aby dowiedzieć się, co najbardziej im odpowiada.

Regulacja gitary akustycznej pod slida

„Prawidłowe działanie” w przypadku gry na slajdzie jest obszernym tematem

Większość zagadnień poruszonych powyżej byłaby mało interesująca dla gracza grającego na akustyku przy użyciu slajdu. Podstawową troską użytkowników tej techniki jest unikanie kontaktu między szkiełkiem a podstrunnicą lub progami, ponieważ taki kontakt generuje dużo niepożądanego hałasu. Dlatego większość instrumentalistów ślizgowych ustawia ich akcję dość wysoko, jak to będzie od razu widoczne, jeśli kiedykolwiek wypróbujesz typową gitarę do tego stylu – National lub Dobro.

Są jednak wyjątki od każdej reguły. Wcześni gitarzyści bluesowi, grający zarówno w stylu ślizgowym, jak i progresywnym, nie mieli luksusu podróżowania z dwoma instrumentami lub ciągłego podnoszenia i obniżania akcji strun. Zostali zmuszeni do stworzenia lekkiego dotknięcia przy pomocy slida, a efekt jest przyjemny dla ucha. Posłuchaj na przykład „Fonograph Blues” Roberta Johnsona lub „Come On in My Kitchen”. Do dziś są specjaliści od akustycznego bluesa, którzy protestują, że podniesienie akcji strunowej gitary w celu ułatwienia korzystania z slida to „oszustwo”.

Regulacja gitary akustycznej przy pomocy śruby

regulacja gitary akustycznej - wysokości strun

Przy regulacji za pomocą śruby musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim nie warto kręcić śrubą bez opamiętania. Wykonujemy 1-2 delikatne obroty i stopniowo wprowadzamy drewno w zmianę. Warto trochę zaczekać i pozwolić na ułożenie się pręta oraz drewna w gryfie oraz połączeń. Aby podnieść wysokość strun przekręcamy kluczem do siebie – w stronę twarzy (przy założeniu, że siedzimy w takiej samej pozycji jak przy graniu. Jeśli z kolei chcemy obniżyć struny, to postępujemy odwrotnie. W tej sytuacji warto nieco poluzować naciąg strun.

Regulacja gitary akustycznej – zmiana siodełka mostka

Dopasowanie działania strun wymaga podniesienia siodełka gitary poprzez włożenie podkładek lub obniżenie go poprzez struganie, frezowanie i / lub szlifowanie. Wiele filmów na ten temat pokazuje, jak można to zrobić, jeśli siodło gitary jest łatwe do usunięcia. Kluczową kwestią do zapamiętania jest to, że ponieważ dwunasty próg zaznacza półmetek struny, ilość podnoszonego lub opuszczanego siodła powinna być dwa razy większa od pożądanej zmiany w akcji.
Gdzie zdobyć nowe lub zapasowe siodełka?

Z mojego doświadczenia można wygodnie kupić kilka „czystych” siodeł i eksperymentować z nimi. Zrób jedno z bardzo niskim działaniem, jednym ze średnim i jednym z dużym. Siodła są zwykle dość łatwe do zainstalowania i usunięcia, więc możesz wypróbować je wszystkie i zdecydować, co działa najlepiej, nie obawiając się złamania ostatniego.

W dzisiejszych czasach jest wiele opcji zakupu siodełek gitarowych. Zaczyna się od prostych siodeł bez nazwy na Allegro lub Amazon, poprzez zakup w sklepie muzycznym, a kończąc na wyspecjalizowanych firmach. Siodełka z kości są preferowane, ale istnieją również inne materiały, które również działają dobrze.

Pamiętaj, że niewielu gitarzystów z najwyższej półki gra na instrumentach ustawionych na standardową akcję. Indywidualni lutnicy również rozwijają własne odchylenia od normy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *