Na co zwrócić uwagę kupując gitarę klasyczną? Jak sprawdzić czy gitara jest wolna od wad fabrycznych i nabytych? Na co szczególnie uważać przy zakupie gitary?

Sprawdzenie gitary przed zakupem – nie tylko wygląd

Dokładne sprawdzenie gitary przed kupnem nie jest prostą sprawą – szczególnie w przypadku gitary klasycznej, ale warto zwrócić uwagę przynajmniej na kilka podstawowych rzeczy, które możemy sprawdzić gołym okiem. Dzięki temu unikniemy rozczarowań podczas dalszego użytkowania nowo kupionej gitary klasycznej. Pamiętajmy przy tym, że najważniejszą kwestią, która powinna nas interesować to poprawna konstrukcja gitary i jej dźwięk.

Niestety lata doświadczenia pokazują mi jednoznacznie, że mamy bardzo duży procent estetów, którzy podobnie jak w przypadku używanych samochodów, zwracają uwagę przede wszystkim na przysłowiowy „lakier”. Dobrze wiemy czym to się często kończy w branży motoryzacyjnej, natomiast przy gitarach czasami bywa dokładnie odwrotnie. Otóż gitara klasyczna, która poobdzierane boki i dziurę wytartą od dłoni daje na jasny komunikat, że między innymi:

 

  • Gitara została wyprodukowana wiele lat temu – zatem w czasach gdzie przykładano większą wagę do jakości, stawiano na dużą solidność i nie przenoszono całej produkcji do Chin,
  • gitara była aktywnie użytkowana – nie leżała w szafie lub piwnicy i nie ciekła na nią woda z hydroforu, ani nie była traktowana minusową temperaturą w czasie przymrozków.
  • instrument jest dobrze rozegrany i osiągnął już swoje pełne możliwości dźwiękowe
  • gitara jest na tyle stara, że ma za sobą wszystkie dolegliwości „wieku dziecięcego” – odpada kwestia „pracującego” drewna i wielu innych czynników – jeśli gitara była eksploatowana wiele lat i nic się z nią nie działo, to prawdopodobnie posłuży wiele lat bez żadnej awarii.

 

Zobacz również: ranking gitar klasycznych

 

Na co zwrócić uwagę przy kupnie gitary klasycznej?

Struny w używanej gitarze klasycznej

Częstą kartą przetargową podczas kupowania gitary klasycznej są struny – czasem sprzedający piszą, że „gitara jest uszkodzona, bo nie na 2 strun”. Pamiętajmy, że nie ma to najmniejszego znaczenia, może to być jedynie okazja do zakupienia świetnej gitary w okazyjnej cenie. Komplet przyzwoitych strun można kupić już za 20 zł – nie trzeba więc chyba nikogo przekonywać, że nie jest to duży wydatek w skali całej inwestycji.

Zły rodzaj strun – „klasyki” nie znoszą metalowych strun

Dużo ważniejszą sprawą jest temat złego rodzaju strun. Wciąż nie brakuje w Polsce zagorzałych zwolenników gitarowego „tuningu”, którzy z uporem maniaka zakładają metalowe struny do gitary klasycznej i to jest coś czego powinniśmy się wystrzegać, ponieważ z zasady konstrukcja gitary klasycznej nie jest przystosowana do wysokich obciążeń, które generują „metale”. Więc jeśli mamy do czynienia z taką gitarą – musimy szczególnie uważać. W takiej sytuacji należy sprawdzić czy gitara nie ma zwichrowanego gryfu, uszkodzeń mechanicznych na łączeniu gryfu z korpusem, odpadającego mostka i wyjątkowo wysokiej akcji strun, spowodowanej nagięciem instrumentu poprzez niewłaściwe struny. Jeśli nic takiego nie wykryjemy, to możemy założyć, że gitara zdała bardzo trudny test wytrzymałościowy. Warto jednak byłoby ją jeszcze sprawdzić na strunach nylonowych.

Płyta wierzchnia gitary

Płyta wierzchnia jest praktycznie najważniejszą częścią odpowiadającą za dobre brzmienie gitary klasycznej. Dobrze, aby płyta była w miarę możliwości wykonana z drewna litego, sezonowanego. Niestety przeciętny zjadacz chleba nie jest w stanie stwierdzić, że drewno było sezonowane, dla specjalisty też nie jest to łatwe do wychwycenia – przynajmniej na pierwszy rzut oka. Warto jednak sprawdzić czy płyta wierzchnia jest z litego drewna – jest to istotny czynnik i raczej tylko o takich gitarach tu rozmawiamy. Płyta wierzchnia ze sklejki cechuje się widocznymi warstwami – łatwo to wychwycić zaglądając do otworu rezonansowego sprawdzanej gitary. Poniższa grafika przedstawia przybliżoną strukturę litego cedru po lewej i pospolitej sklejki – po prawej.

jak sprawdzic gitare przed zakupem

Zobacz również:

regulacja gitary akustycznej

3 odpowiedzi do “Jak sprawdzić gitarę klasyczną przed zakupem?”

  1. Dziękuję za świetny poradnik – szczególnie o tych strunach i płycie wierzchniej. Niestety na własnej skórze się przekonałem jak ważne jest żeby sprawdzić gitarę przed zakupem, podkreślam przed zakupem, a nie po zakupie.

    1. To trudne zadanie. Proszę przynajmniej poprosić o dokładne zdjęcia płyty wierzchniej i gryfu – najlepiej pod każdym możliwym kątem i przesłać je do mnie – postaram się pomóc w miarę możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *