Ukulele dla leworęcznych jest częstym tematem Waszych pytań. Często słyszę o dużych problemach z dostępnością – szczególnie jeśli chodzi leworęczne ukulele koncertowe i sopranowe. W tym wpisie będę chciał przybliżyć jak kupić ukulele dla leworęcznych i na jakie rozwiązania można postawić. Chcesz wiedzieć jakie będzie najlepsze ukulele leworęczne dla Ciebie? Zapraszam do lektury.

Jakie ukulele dla leworęcznych kupić? Szczególnie polecam dedykowane modele jak np:

  • Federmeier UK-300 L
  • Bondi Ripple Ukulele

„Jestem osobą leworęczną, czy mogę grać na ukulele?”

Większość leworęcznych osób, które są zainteresowane grą na ukulele, często zadaje to pytanie. Odpowiedź brzmi: „Oczywiście, że możesz!”. Ukulele to bardzo przyjazny dla użytkownika instrument muzyczny i możesz łatwo nauczyć się podstaw w ciągu kilku dni … nawet jeśli jesteś leworęczny. Teraz pewnie się zastanawiasz, czy istnieje ukulele dla leworęcznych, takich jak ty? Tak, są takie ukulele, które są specjalnie przeznaczone dla osób leworęcznych. Niestety w Polce jest bardzo mocno ograniczony wybór takich instrumentów. Osoby leworęczne stanową mniejszość i sklepom nie opłaca się mocno koncentrować na ukulele leworęcznym. Na szczęście pojawiają się sklepy, które z sukcesem wchodzą w niszę leworęcznych ukulele z nieco wyższej półki – Chociażby Lutniczy Outlet, który niezmiernie cenię i polecam.

Ukulele dla leworęcznych

Czy naprawdę potrzebujesz leworęcznego ukulele?

To był temat wielu debat. W rzeczywistości są cztery opcje, które możesz zrobić. Przejdźmy do szczegółów:

Pierwszą opcją jest próba gry na ukulele praworęcznym.

Niewątpliwym plusem jest to, że nie będziesz mieć problemu z graniem na różnych ukulele, ponieważ jest znacznie więcej osób grających praworęcznie. Kiedy idziesz na spotkania grupowe z ukulele, masz szansę zagrać i przetestować ukulele wszystkich swoich przyjaciół. Nie będziesz ograniczony do własnego instrumentu. Twoja silniejsza ręka (lewa ręka) będzie dociskała chwyty. Myślę jednak, że może to być dla Ciebie nienaturalne, zwłaszcza gdy dopiero zaczynasz wyczuwać akordy. Jako osoba leworęczna przeciwstawiasz się naturalnemu instynktowi, a to sprawia, że ​​granie staje się trudniejsze. Nauka i praktyka zajmie więcej czasu, ponieważ próbujesz przestawić swój mózg, aby grać jak praworęczny.

Opcja druga – odwróć praworęczne ukulele.

Plusy: tworzy to dokładne lustrzane odbicie praworęcznego sposobu gry. Niektórzy grający na ukulele twierdzą, że ta metoda pozwala im lepiej odczytywać diagramy akordów na arkuszach piosenek, ponieważ pokazują obraz, który najlepiej przedstawia to, co jest na gryfie. Możesz spróbować czy to Ci pasuje, ale nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania – uważam je za zbyt trudne. Jeśli Twój ukulele ma przetwornik, regulację głośności lub wycięcie, z pewnością są one instalowane z myślą o praworęcznym. Odwrócisz instrument, a te rzeczy wylądują po niewłaściwej stronie ukulele.

Kolejną wadą jest konieczność odwrócenia mostka i siodełka. Niektórzy grający powiedzą, że nie jest to konieczne. No cóż, mogą mówić o tych tanich ukulele z martwym prostym siodłem i słabą intonacją. Ponadto każdy otwór na strunę ma swoją własną grubość, zależną od rozmiaru struny. A jeśli zmienisz kolejność strun do strojenia lewostronnego, struny nie będą już dobrze pasować do otworów.

Opcja trzecia – najlepsza – kup dedykowane ukulele dla leworęcznych.

Gra jest bardziej naturalna, ponieważ podążasz za swoim instynktem jako leworęczny. Wyglądasz fajnie i niepowtarzalnie, ponieważ niewiele osób potrafi grać na leworęcznym ukulele. Czasami poczujesz, że jesteś jednym z tych bardzo rzadkich leworęcznych mutantów – nic nie szkodzi.

Teraz, jeśli zdecydujesz się grać na ukulele w pozycji leworęcznej, proponuję kupić leworęczne ukulele. Czemu? Cóż, ponieważ są praktycznie stworzone dla osób leworęcznych, takich jak Ty. Każda struna jest już ustawiona dla leworęcznych po wyjściu z fabryki. Nie musisz już tracić czasu na ograniczanie się.

Jakie jest najlepsze ukulele dla leworęcznych?

Jakie jest najlepsze leworęczne ukulele dla początkujących? Cóż, pierwszą rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę, jest rozmiar ukulele. Musisz wiedzieć, który z nich będzie dla Ciebie najwygodniejszy do gry. Jeśli jeszcze ich nie znasz, dostępne są cztery rozmiary ukulele – sopranowe, koncertowe, tenorowe, barytonowe. Większość osób wybiera sopranowe. Ja osobiście jestem za ukulele koncertowym, które zachowuje charakterystyczne brzmienie, ale jest nieco większe i jego głos jest pełniejszy, mocniejszy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rozmiarach ukulele, to daj znać – może stworzę taki przewodnik.

Twój budżet. Ile chcesz wydać?

Jeśli chcesz po prostu przetestować działanie tego instrumentu i masz napięty budżet, proponuję przyjrzeć się cenie od 300-400 zł. Unikaj bardzo tanich ukuleli za wszelką cenę. Szczególnie te poniżej 150 zł, ponieważ większość z nich jest słabo wykonana z naprawdę złą intonacją.

WNIOSEK: Jako osoba leworęczna masz do zbadania swoje preferencje. Musisz tylko spróbować i zobaczyć, który z instrumentów pozwoli Ci wygodnie grać i cieszyć się lepszym dźwiękiem.

Nigdy nie myśl, że bycie leworęcznym jest ułomnością, jak niektórzy ludzie. Świat muzyki jest obdarzony tak wieloma utalentowanymi leworęcznymi. 🙂 Pomyśl o Paulu McCartneyu, Jimim Hendrixie i Kurcie Cobainie, żeby wymienić tylko kilku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *