Pytacie o opis gitary klasycznej. Jakie ma struny, czym się różni od innych rodzajów gitar akustycznych. W tym artykule opisuję  podstawowe cechy gitary klasycznej, ale również jej zastosowania

Opis gitary klasycznej


Czym właściwie jest gitara klasyczna? Przy tak wielu stylach gitar na świecie rozróżnianie każdego z nich może być mylące. Istnieją jednak trzy rzeczy, które oddzielają gitarę klasyczną (zwaną także gitarą hiszpańską) od innych rodzajów gitary sam instrument, technika gry i wykonywana muzyka.

Przeczytaj również:

Najdroższa gitara klasyczna


Instrument. Obecnie można znaleźć gitary o każdym możliwym rozmiarze, kształcie i dźwięku. Gitary akustyczne, gitary elektryczne,  gitary smyczkowe, gitary flamenco, gitary do slajdów, gitary jazzowe … lista jest długa.
Jednak gitarzyści klasyczni zawsze grają na jednym konkretnym typie gitary, zwanym… zgadliście… „gitarą klasyczną”. Typowa gitara klasyczna wygląda następująco:

 

Być może pytasz, czym ta gitara różni się od każdej innej gitary na świecie? Ma 6 strun, kilka progów, dziurę dźwiękową i inne funkcje, które można znaleźć w większości gitar, zatem co tu opisywać…  Jednak gitara klasyczna jest wyjątkowa, ponieważ:

  • Struny są wykonane z nylonu – klasyczne struny do gitary są zazwyczaj wykonane z nylonu (lub innych podobnych brzmiących materiałów, takich jak jelita lub węgiel), które wytwarzają bogaty, ciepły dźwięk. Większość innych gitar ma stalowe struny, które wytwarzają jaśniejsze metalowe brzmienie.
  • Podstrunnica jest nieco szersza – podstrunnica do gitary klasycznej jest nieco szersza niż w większości gitar, aby ułatwić grę skomplikowanymi technikami palców. Standardowo ma 52 mm.
  • Gryf jest nieco krótszy – gryf gitary klasycznej jest nieco krótszy … częściowo ze względu na tradycję, a częściowo dlatego, że ułatwia grę.
  • Korpus jest pusty – gitara klasyczna ma zawsze pustą obudowę, co pozwala jej wytwarzać bogaty, rezonansowy dźwięk – nawet bez wzmocnienia.
  • Wokół otworu rezonansowego znajduje się „rozeta” – na gitarze klasycznej zawsze znajdziesz piękny, dekoracyjny wzór – zwany „rozetą” – wokół otworu. To nie ma żadnego funkcjonalnego celu, a wyłącznie estetyczny!


Opis techniki gry na gitarach klasycznych


Podobnie jak w przypadku setek różnych rodzajów gitar, zobaczysz tysiące różnych technik gry. Niektórzy gitarzyści szarpią dźwięki kostką, a inni palcami. Niektórzy gitarzyści używają dużej ilości wzmocnienia i elektronicznych modulacji, podczas gdy inni grają z naturalnym „akustycznym” dźwiękiem.

Warto jednak opisać kilka rzeczy, które odróżniają technikę gry na gitarze klasycznej od innych stylów:

  • szarpanie strun palcami – klasyczny gitarzysta szarpie struny kciukiem, palcem wskazującym, środkowym i serdecznymi. Jest to często nazywane techniką „fingerstyle”. Zwróć uwagę,że klasyczny gitarzysta zwykle bawi się paznokciami, aby uzyskać głośny, czysty i rezonansowy dźwięk
  • Gra z naturalnym „akustycznym” dźwiękiem – gitarzyści klasyczni zwykle grają z naturalnym „akustycznym” dźwiękiem, co oznacza, że ​​nie używają żadnego wzmocnienia ani elektronicznych zniekształceń (chociaż czasami gitara jest wzmacniana za pomocą mikrofonu).
  • Utrzymywanie gitary w miejscu z podparciem – gitarzysta klasyczny używa pewnego rodzaju podparcia gitary, aby utrzymać ją w dobrej pozycji do gry. Istnieje wiele różnych rodzajów podpór, których może użyć gitarzysta, takich jak podnóżek lub podgitarnik.
  • Koncentracja na czystym brzmieniu – klasyczny gitarzysta zazwyczaj próbuje grać bez wydawania brzęczących dźwięków, odgłosów paznokci, brakujących nut itp. Opisuje się to jako granie „czyste”.

Generowanie ciepłego, bogatego tonu – zazwyczaj klasyczny gitarzysta stara się stworzyć ciepły, bogaty, łagodny ton podczas gry. Różni się to jednak w zależności od samego gitarzysty.

Opisujemy muzykę na gitarę klasyczną


Gitara jest prawdopodobnie jednym z najbardziej wszechstronnych instrumentów na świecie. Może odtwarzać muzykę niemal z każdego gatunku … od jazzu, przez funk, reggae, flamenco. Gitara klasyczna może znaleźć zastosowanie w każdym z tych gatunków.

Typowi gitarzyści klasyczni odtwarzają muzykę tylko z jednego gatunku, zwanego „muzyką klasyczną”.

Co to jest muzyka klasyczna? Jest to styl muzyczny wywodzący się z europejskiej muzyki liturgicznej i świeckich tradycji muzycznych. Prawdopodobnie słyszałeś kompozycje niektórych z najbardziej znanych muzyków klasycznych, takich jak Bach, Beethoven, Mozart i Brahms.

Opis charakterystycznych cech gitarowej muzyki klasycznej to:

Muzyka jest zapisywana w notacji pięciolinii – kompozytorzy zawsze piszą muzykę klasyczną w notacji pięciolinii. Jest to prawdopodobnie najważniejsza rzecz, która oddziela muzykę klasyczną od innych gatunków.
Muzyka wykonywana jest dokładnie tak, jak napisano – muzyka klasyczna wykonywana jest dokładnie tak, jak jest zapisana w muzyce sztabowej. Innymi słowy, wykonawca ma bardzo mało improwizacji, modyfikacji lub uzupełnienia utworu.

Muzyka waha się od renesansu do współczesności – muzyka klasyczna obejmuje szeroki zakres czasowy, od około 1400 roku n.e. do czasów współczesnych. Obejmuje to wiele ważnych epok muzycznych, takich jak Renesans, Barok, Klasyczny, Romantyczny i wiele innych.

Muzyka klasyczna pojawia się w wielu kulturach – w przeciwieństwie do innych gatunków muzycznych, które pochodzą przede wszystkim z jednej konkretnej kultury, muzyka klasyczna pochodzi teraz z wielu różnych kultur. Na przykład znajdziesz gitarę klasyczną z Brazylii, Hiszpanii, Kuby, Niemiec, Włoch, Anglii, Japonii i innych.
Muzyka zawiera wiele różnych stylów – w wyniku długiej historii i różnych wpływów kulturowych muzyka klasyczna obejmuje teraz szeroką gamę stylów muzycznych. Na przykład w muzyce klasycznej niedawno włączono elementy jazzu, popu, impresjonizmu i innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *