Nauka gry na ukulele stała się w ostatnich tygodniach tematem nr 1. Pytacie nie tylko jak się nauczyć gry na ukulele, ale też od czego zacząć, aby nauka była szybka i żeby nic nie umknęło. W tym wpisie powiemy sobie jak najlepiej zacząć.

Kiedy kupiłem moje pierwsze ukulele do nauki, byłem zupełnie nieprzygotowany, ale miałem tę przewagę, że posiadałem gitarowe wykształcenie, które pomogło mi dużo szybciej odnaleźć się w nowym instrumencie. Jednak chwyty i technika gry bardzo się różniły. Milowy krok w nauce zrobiłem dopiero po krótkim turnusie wyjazdowym w „Ukulele Camp” – serdecznie polecam każdemu, kto chce się szybko nauczyć gry od podstaw. W tym artykule postaram się dać Ci naprawdę przydatne wskazówki, które da solidne początki , kiedy zaczniesz swoją naukę gry na ukulele.

 

 

Nie rozpoczynaj nauki gry bez przyzwoitego ukulele

 

To jest najważniejsze, gdy poważnie myślisz o tym, żeby nauczyć się grać na ukulele. Jest kilka dobrych instrumentów w zakresie do 500 zł. Możesz być też pewien, że bardzo tanie ukulele zupełnie się nie kalkuluje – raz, że kiepska jakość spowoduje straty finansowe, a dwa – możesz stracić zapał do grania, co jest największą stratą – tego przecież nie chcemy. Jeśli jesteś zielony, to przeczytaj mój poradnik – jakie ukulele wybrać

 

1. Naucz się, jak trzymać ukulele.

Może to zabrzmieć śmiesznie, ale może ci bardzo pomóc w przyszłości! Poświęć kilka minut i wypróbuj kilka pozycji siedzących i stojących. Kiedy siedzisz, możesz pozwolić Twojemu ukulele spocząć na jednej z nóg i oprzeć dłoń na korpusie ukulele. W ten sposób szyjka ukulele powinna „unosić się” w powietrzu. Kiedy stoisz, możesz przyłożyć je do klatki piersiowej i trzymać go tam łokciem bijącej ręki. Wszystko to może na początku zająć trochę trochę czasu, ale ostatecznie dobrze na tym wyjdziesz, ponieważ w ten sposób będziesz mógł podnieść ukulele i grać (nawet podczas chodzenia) – wejdzie Ci to w swego rodzaju nawyk. Moim zdaniem pasek jest niepotrzebny i po prostu niepotrzebnie majta się przy ukulele – nie pomaga to w trakcie początkowej nauki, gdzie i tak musimy jednocześnie kontrolować całą masę rzeczy. Na początku takie trzymanie wprawiało mnie w drobne kłopoty, ale obecnie chodzę po domu, w ogrodzie, … z moim ukulele. Mała uwaga: nie trzymaj ukulele zbyt mocno, ponieważ może to utrudniać wibracje! Szczególnie tyczy się to płyty wierzchniej – jeśli położymy na niej dłoń, głośność dźwięku natychmiast zmniejszy się o 20-30% – sam sprawdź.

 

2. Baw się ukulele – niech nauka będzie przyjemnością!

 

Ukulele to fajny instrument. Niektórzy mogą nazywać ukulele zabawką, więc co, zabawki są przecież najlepsze do zabawy! Ale tak naprawdę to wcale nie jest zabawka, to prawdziwy instrument i można z nim robić wspaniałe rzeczy. Nie popełniaj też błędu myśląc, że jest to łatwy instrument, musisz dużo ćwiczyć, aby go opanować, ale nawet jeśli znasz tylko podstawy, to już jest nieźle! Ciesz się grą, a każdego dnia będziesz umiał coraz więcej. Na ukulele można uczyć się całe życie, ponieważ jest to instrument, który daje ogrom możliwości.

 

3. Po pierwsze, nauka podstaw

Zacznij od skrupulatnej nauki podstaw. Jest to szczególnie ważne, ponieważ bardzo trudno wyeliminować potem niekorzystne nawyki. Dobrym sposobem są wyjazdowe kursy ukulele, które dają całą podstawową wiedzę w kilka dni. Możesz również skorzystać z profesjonalnych lekcji ukulele z nauczycielem. W każdym razie wiem z własnego doświadczenia, że warto zainwestować w dobre początki i szybką eliminację ograniczających nas zbędnych nawyków – dzięki temu nauka gry na ukulele będzie przebiegała znacznie sprawniej i szybciej wejdziesz na wyższy poziom.

Zacznij od ćwiczeń palców. Pamiętaj, że musisz je trochę wytrenować, aby być w stanie zagrać akordy. Naukę chwytów warto zacząć od tych najłatwiejszych i nie brać na siebie zbyt wiele – pamiętajmy o spokojnym, zrównoważonym rozwoju. Fajnie byłoby nauczyć się triady harmonicznej – trzy podstawowe chwyty w danej tonacji – np. C, F, G albo G, C, D – w ten sposób otwiera się przed nami możliwość zagrania setek piosenek. Zagłębiając się coraz bardziej w poszczególne chwyty i techniki zauważysz, że ukulele oferuje coraz więcej i więcej, a poza tym bardzo mocno wciąga – właśnie takiej nauki Ci życzę.

 

4. Nauka bicia na ukulele.

 

Na początku nauki będziesz prawdopodobnie robił proste, w górę iw dół, w górę iw dół, w górę iw dół. Ale po chwili możesz spróbować dodać klapsy i wytłumianie palców, aby uzyskać coraz ciekawsze efekty. Bardzo duża część jakości gry kryje się właśnie w dobrze dobranych ciekawych biciach – jest to dużo ważniejsze, niż chwyty i cała reszta. Nie wytłumaczę ci tu jak tu jak grać bicia. Pamiętaj tylko, że nauka trudniejszych bić na ukulele powinna przychodzić stopniowo – nie zniechęcaj się jeśli nie jesteś w stanie skopiować bicia z ulubionej piosenki. Uważnie słuchaj piosenek „wyczuj” rytm. Wiem, że to nie jest łatwe, ale gdy już zdobędziesz podstawy, wszystko pójdzie naprawdę szybko.

 

5. Graj tak wolno, jak możesz.

 

Kiedy znasz swoje podstawowe akordy i możesz zrobić podstawowe bicie, możesz w końcu zacząć zmieniać akordy. Ćwicz dużo i z wieloma różnymi akordami i na początku rób to tak wolno, jak tylko możesz, aby uniknąć „zacięć czasowych na zmianę”. Częstym błędem wśród moich uczniów gitary jest chęć zagrania utworu w normalnym tempie, co na początku nie jest zwykle możliwe. Może się zdarzyć, że godzinami będziemy się męczyć ze zbyt dużym tempem i tracić czas, gdy wystarczy znacznie zmniejszyć tempo gry i po kilku razach utwór zostaje opanowany – tak samo jest przy nauce gry na ukulele.

 

Przeczytaj również artykuł o cenach ukulele:

Ukulele – cena do zaakceptowania

Nauka gry na ukulele
4.7 (93.55%) 31 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *