Jak wybrać ukulele? Jakie ukulele kupić, aby nie zrazić się na żadnym etapie nauki i rozwinąć niesamowitą pasję gry na najmodniejszym instrumencie muzycznym ostatnich dekad? Przeczytaj poradnik Konstantego Wejcherta.

 

Najlepsze ukulele – dla każdego znaczy to coś innego

Kilka dni temu miałem przyjemność zagrać na ukulele Arrius UK-1500, które może wkrótce oficjalnie pojawi się w Polsce. Od czwartku wiem już, że muszę je mieć.  Czemu o tym mówię? Bo chcę abyś wiedział, że ukulele silnie uzależnia, a koszta i inne przyziemne sprawy często odchodzą na bok – warto o tym pamiętać. 🙂 Z drugiej strony jeśli nie masz pewności co swojego zapału lub chcesz sprawdzić czy ukulele jest dla Ciebie, to skorzystaj z wypożyczalni – po co przepłacać…

Jeśli zrobiłeś już trochę rozeznania i odwiedziłeś jakiś sklep z ukulele, zauważyłeś zapewne, że w ukulele są zastosowane różne gatunki drewna: świerk, mahoń, mango, koa, palisander, cedr, akacja i wiele innych. Omówię najpopularniejsze z nich – najczęściej stosowane w kupowanych w Polsce ukulele. Jeśli nadal nie wiesz jakie ukulele wybrać – przeczytaj poradnik – na pewno Cię zainspiruje.

Koa jest gatunkiem drewna z Hawajów, a zatem większość ukulele, które pochodzą z Hawajów, są wykonane z Koa. Drewno Koa ma piękne ziarno, ma bardzo ciepły dźwięk i jest twarde, co ma duże znaczenie. Drewno Koa jest używane w średnich i  droższych ukulelach. Ukulele ze średniej półki często są również  wykonane z mahoniu (istnieją oczywiście również bardzo drogie ukulele mahoniowe najwyższej jakości). Mahoń brzmi nieco bardziej miękko niż ukulele koa, ale mimo to jest dobrym wyborem drewna i tańszym. Oprócz koa i mahoniu można powiedzieć, że najpowszechniejszy jest świerk. W świerkowe płyty wierzchnie są często wyposażone najlepsze ukulele.

Jeśli chodzi o płyty lite i laminowane, terminy mówią same za siebie. Ale po prostu , lite oznacza, że ​​drewno, które widzisz na zewnątrz, to także drewno wewnątrz – jeden kawałek drewna. Laminowane są tańsze niż lite i oznaczają, że w środku stosuje się tańsze drewno, a na zewnątrz stosuje się niewielką warstwę lepszego. Poprawia estetykę, ale nie poprawi dźwięku w porównaniu do ukulele z litego drewna.

 

jakie ukulele - poradnik Konstantego Wejcherta

 

Rozmiary ukulele

Więc są cztery główne rozmiary ukulele. Sopran, koncert, tenor i baryton. Ostatnio popularność zyskuje również sopranissimo, ten jest jeszcze mniejszy (16 cali, 40 cm) niż sopranowe rozmiary ukulele. Jednak sopran jest najbardziej tradycyjnym rozmiarem na 20 cali (51 cm). Jest to najczęstsza, a także wielkość, z którą większość ludzi kojarzy ukulele, ale także sprawia, że ​​jest to typowy dźwięk klasycznego ukulele.

Jednym z nich jest większy koncert ukulele na 23 cale (58 cm). Pudło rezonansowe jest większe, szyjka jest dłuższa, a pomiędzy progami jest więcej miejsca, dzięki czemu gra na ukulele jest trochę łatwiejsza. Ma – podobnie jak sopran – ten typowy i klasyczny dźwięk ukulele i jest nieco głośniejszy.

Ostatnio dość popularnym rozmiarem jest tenor o rozmiarze 26 cali (26 cali). To trochę odbiega od dźwięków ukulele i brzmi głębiej jak gitara klasyczna (bardziej ukulele niż klasyczne brzmienie oczywiście) niż sopran i ukulele koncertowe. Większość profesjonalnych i znanych grających na  ukulele wybiera koncert lub tenor ukulele (np. James Hill).

Największe ukulele  ma 30 cali (76 cm) i jest nazywany barytonem. Ta oczywiście ma najgłębszy ton i brzmi jeszcze bardziej jak klasyczna gitara nylonowa. Jest to najmniej popularne ukulele, ponieważ wielu grających wybiera ukulele ze względu na jego rozmiar, przenośność i dźwięk ukulele (a baryton ma brzmienie gitary). Strojenie również różni się od innych rozmiarów, ma bardziej strojenie gitarowe.

 

jakie ukulele kupić

 

Wygląd ukulele


Dlaczego ma znaczenie? Ponieważ najpierw robimy zakupy oczami. Coś, co ma piękny wygląd, jest dla nas bardziej przyjemne niż coś, co nas odpycha. Spójrz na ukulele. Spójrz na rodzaj drewna, dopasowanie i wykończenie oraz akcenty zastosowanych zdobień. Weź pod uwagę jakość wykonania i sporządzaj notatki mentalne na temat tego, co lubisz i czego nie lubisz. Zadawaj pytania sprzedawcy. Upewnij się, aby dowiedzieć się, czy ukulele jest wykonane z litego drewna czy drewna laminowanego. Jeśli chcesz wybrać dobre ukulele, to warto postawić na lite drewno. Należy pamiętać, że z czasem drewno lite otwiera się lub „kwitnie”, a drewno laminowane pozostaje takie samo. Oczywiście cena będzie kolejnym kluczowym czynnikiem, a laminat może być nadal bardzo poprawnym instrumentem muzycznym. A ten, który wygląda na zdumiewający, może nie być w twoim budżecie. Ostatecznie, jeśli twoim celem jest nauczenie się gry na ukulele, wygląd nie jest najważniejszym czynnikiem. Z drugiej strony, jeśli możesz sobie pozwolić na coś naprawdę fajnego; im bardziej kochasz swoje ukulele pod każdym względem, tym bardziej będziesz chciał grać.

 

wybór ukulele - jak wybrać ukule i jakie kupić

 

Brzmienie – dobre ukulele


Czy podoba Ci się, jak brzmi Twoje ukulele? To jest kluczowe. Pamiętaj, że Twoje „ucho” aklimatyzuje się z czasem do tego, do czego jesteś przyzwyczajony. Ton jest całkowicie subiektywny i nie ma „złego” tonu, tylko różne jego barwy. Jeśli podoba ci się dźwięk, to dźwięk jest dobry. Odkrycie, co wygląda i brzmi dobrze, jest świetne, ale teraz musimy spróbować zdobyć takie, który pasuje do budżetu. Pamiętaj, że w żadnym wypadku ukulele nie muszą rozbijać banku, aby być doskonałym wyborem. Niektóre naprawdę dobre są dostępne w świetnych  okazjach.

 

Jakie ukulele kupić?

Polecam ukulele z systemami wzmocnienia dźwięku – np.  HSC – hard sound conductor. Dzięki temu możemy cieszyć się znacznie lepszym dźwiękiem.

 

Skorzystaj z mojej darmowej porady w zakresie wyboru Twojego ukulele – wystarczy udostępnić ten wpis!

Ukulele – jakie wybrać, aby uzyskać najlepsze efekty
5 (100%) 37 votes

7 Replies to “Ukulele – jakie wybrać, aby uzyskać najlepsze efekty”

  1. Dzień dobry,

    Gdzie można dostać wspomniane ukulele Arrius 1500? W USA napisali, że nie wysyłają do Polski, bo coś tam… Chcę kupić od razu coś dobrego i mieć spokój na długi czas. Proszę o podpowiedź i informację jak wydębić jakiś rabat?

  2. Trochę dużo kasy. Patrząc po cenie w Ameryce, to będzie dobrych parę tysięcy zł, chyba że rzucą jakąś super promocję na sam początek. Trzeba obserwować temat i trochę poczekać. Pozdrawiam

  3. Muszę przyznać, że sprzęt jest wart swojej ceny w 100%. Postanowiłem nieco się wstrzymać z opinią, aby mieć pewność, że nie będzie podyktowana chwilowym zauroczeniem. Chciałem podejść do tego ukulele na chłodno, na spokojnie porównać je do wcześniejszego sprzętu na którym grałem. Zacznę może od dźwięku. W porównaniu do poprzednich pchełek na których grałem jest to po prostu przepaść. Dźwięk jest donośny, mocny, klarowny i jasny. Ukulele świetnie stroi i to nie tylko w pierwszych pozycjach, ale na całym gryfie. Nic nie bzyczy, progi są idealnie zamontowane. Jest mega wygodne, dobrze się trzyma, a kształt gryfu ułatwia sprawne dociskanie – można odczuć, że ma się do czynienia ze swego rodzaju „ukulelowym” mercedesem. Ja jestem zachwycony – dźwięk, wygoda, design na 5+

  4. Bardzo fajny artykuł! Dobrze się czyta, sporo informacji i ciekawostek. Ja ukulele poznałam na wakacjach 2016 i zakochałam się od pierwszego dźwięku. Instrument daje ogromne możliwości, a często jest niesprawiedliwie traktowany jako łatwy itd. Prawda jest taka, że na ukulele można się stale uczyć nowych rzeczy i wciąż zdobywać nowe szczyty. Pozdrowienia dla wszystkich zapaleńców

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *